ALLEEN DE KWALITEIT VAN DE POFFERTIES IS DEZELFDE GEBLEVEN 106 kwaal kennen, een quasi geleerdheid die wij ook nu nog uit onze kranten en tijdschriften kennen. Van één hun ner, die in 1773 verblijf hield in de Jonge Romein op de Schicdainse dijk, is bekend dat hij tot plezier van de burgerij door zijn volk op het theater in de Gebakkene l'auwensteeg naast het Genieenlandshuis twee vermaak- lijke kluchten zou doen spelen die een ieder voor niet kan zien, des avonds om acht uren precies, niet muzikanten en harlekijn. Deze kondigden de grootmeester aan, die zijn stellage be klom die vol stond met opgezette dieren, vreemdsoortige stenen en zalf potten tot exploitatie van de goe gemeente. De kleinere kwakzalvers hadden alleen een hansworst en en kele trompetters om mensen te lok ken. Keiensnijden was een geliefkoosde operatie. Door een snede in de hoofd huid werd een steen, worm, of spin tevoorschijn gepeuterd. Van hoofd pijn was men dan genezen. Kiezen- trekken was ook een dankbaar werk. Tegen kiespijn verkochten zij poeders van peper en zandsteen. Eli de be roemde Haarlemmerolie, een mengsel van lijnolie, terpentijn en zwavel, was een beproefd medicament, „een won der voor de goedwilligen waarin de genade des Allerhoogsten zich won derlijk openbaarde". Onder deze reizende heelmeesters waren ook gestudeerde lieden die hun zwerflust niet konden bedwingen. Sommigen onder hen werden door het stadscollege aangezocht als stads- operateur of stadsgeneesheer. De stad Harderwijk betaalde zo iemand 300,gulden 's jaars, terwijl een professor aan de medische hoge school aldaar f 800,verdiende. Hoe zwervende doktoren door de beroeps-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 10