EINDELIJK HEEFT DE SCHIEDAMSE JEUGD WEER EEN EIGEN RAAD I Door Jos van der Lugt 117 I Het gekrakeel rond de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren is ver stomd. Na de verkiezingen op 16 en 17 juni van de vijf „ongeorganiseer de" bestuursleden is er een angstige stilte gevallen. Velen die zich eens belangstellend noemden, leunen nu achterover en laten het initiatief, voor wat dan ook, aan de raad. Een van de factoren die de start van de raad voor jeugd en jongeren niet alleszins ide aal doen zijn. Historie In 1947 werd een raadscommissie voor de jeugd in het leven geroepen, bestaande uit 4 raadsleden en 4 leden van de toenmalige Nederlandse Jeugd Gemeenschap, afdeling Schiedam. Het was een adviesorgaan van B. en W. In 1960 werd in plaats daarvan de Schiedamse jeugdraad opgericht, waarbij zich vrijwel alle toen bestaan de jeugdwerkverenigingen aansloten. Verenigingen echter die slechts 15% van de Schiedamse jeugd besloegen. Het werkterrein en het zicht op ande re werkvormen was daardoor dan ook erg beperkt. Bovendien stonden bij zonder jeugdwerk (clubhuizen) en later de vele opkomende sociëteiten hier volledig buiten. De jeugdraad was een erg gesloten orgaan dat lang zaam in slaap dommelde. Verdere oorzaken hiervoor waren: moeilijk heden rond de bestuurssamenstelling en de geringe medewerking van de aangesloten verenigingen, die trou wens allemaal tot het zgn. „methodi sche" jeugdwerk behoorden. Om de raad een nieuwe injectie te geven, werd besloten de jeugdraad open te stellen voor alle jeugdgroepe- ringen en het bestuur op een bredere basis samen te stellen. Naarmate ech ter de wolken zich boven de weinig meeveranderende jeugdverenigingen samenpakten, verviel de jeugdraad in een tijdeloze navelstaarderij. De verenigingen bleken niet alleszins in staat de ontwikkelingen in de „jeugd- wereld in beweging" te volgen en de jeugdraad was daarvan het eerste slachtoffer. In plaats van een orgaan waar samen gezocht werd naar op lossingen voor de moeilijkheden, werd het slechts een orgaan voor subsidie verdeling. Ondanks de vrij lange periode die de raad gegeven werd om zich op nieuw op zijn taak te bezinnen, is er weinig gebeurd om er nog wat van te maken. De jeugdraad was in een vici euze cirkel gekomen, waaruit zij niet ontsnapt is.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 21