118 De overleden raatl was da» ook een van de redenen waarom de gemeente lijke jeugdcommissie in oktober 1968 zich heeft beziggehouden met de vraag op welke wijze de Schiedamse jeugd weer betrokken kon worden bij het plaatselijke jeugdbeleid. Veel verder dan de conclusie dat de oude jeugdraad niet meer functio neerde is men overigens niet geko men en ik vrees dat we dan ook wei nig uit het verleden geleerd hebben. In februari '69 verzocht de gem. jeugdeie. 15. en W. een openbare bij eenkomst te houden met het doel, het ter discussie stellen van de inspraak van de jeugd in het plaatselijk jeugd beleid en de organisatie daarvan. Voor deze bijeenkomst op 3 maart 1969 werden uitgenodigd het bestuur van de Schiedamse jeugdraad, de be sturen van de bestaande jeugdorgani saties en personen van wie een goede bijdrage kon worden verwacht. Op 22 oktober werd een tweede hearing gehouden met als gespreks onderwerp: hoe komen we tot een jeugdraad-nieuwe-stijl. Het was een logische zaak dat er iets moest ge beuren. Op deze bijeenkomst werd echter aangenomen niet verder te praten over een jeugdraad-nieuwe-stijl. Het alternatief was: ga eerst eens bekijken wat er in Schiedam op het gebied van jeugd- en jongerenwerk gebeurt bekijk wat er met die 17.000 jongeren tussen 14 en 25 gebeurt (veelal de on grijpbare groep genoemd), om daarna op grond van ingewonnen informa ties, een nieuw beleid op te bouwen. Aan het eind van de hearing werd de zgn. voorbereidingscommissie open werkgroep plaatselijk jeugdbeleid Schiedam opgericht. Twee jaar werken een immense berg nota's, enz. hebben geresulteerd in een Schiedamse raad voor jeugd en jongeren die voor de eerste 16 maan den de taak heeft om te doen wat op de hearing van 22 oktober 1969 al als noodzaak werd onderstreept. en nu Een raad die zich voor een aantal zeer acute problemen gesteld ziet. Ik vrees dat de raad weinig kans krijgt om tc doen waarvoor ze er eigenlijk gekomen is, en zich grondig tc bezin nen op haar taak. Een deel van de huidige bestuursleden heeft de ont wikkelingen binnen de voorbereidings commissie niet gevolgd. Er zullen eerst een paar stappen terug moeten worden gedaan. Stappen terug om inzicht te krijgen in de maatschappelijke ontwikkelin gen die van invloed zijn op de „jeugd- wereld". Dit zonder echter daarmee de jeugd in een isolement te manoeu vreren waarin ze al zo vaak paterna listisch is, en nog wordt geduwd. Ontwikkelingen die in zich hebben: de toenemende duur van de scholing voor de arbeidsfase. Scholing die daarmee zeker niet afgelopen is, maar door zal gaan (de grondgedachte van de education permanente). De vermeerdering van de vrije lijd en dn zich voortdurend wijzigende maatschappelijke verhoudingen en de invloed die de jongeren daarop pro beren uit te oefenen (actiegroepen). Het leefmilieu van de jeugd is ver anderd. Het gesprek en de wezenlijke ontmoeting krijgen een steeds grotere waarde. Het beleid zal er vooral op gericht moeten zijn dit soort ontwik kelingen te signaleren en op de voet te volgen. Dit echter met inachtne ming van de totale maatschappelijke situatie van jeugd en jongeren. Waar mee we eindelijk de zo wijd en zijd geroemde integratie misschien eens een stuk gestalte kunnen geven. jeugdservice De opbouw van de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren zal, hoop ik, gaan in de richting van de jeugd service. Waar het m.i. om gaat, is het begeleiden van een flexibele eigentijd se vorm van jong-zijn. .long-zijn in de betekenis van een bepaalde periode, waarin de t i j d s beleving (niet alleen de vrije tijd) van jeugd en jongeren een geïntegreerd deel van de samen leving is. De nog bestaande metho-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 22