105 schonk of poot, terwijl als toespijs grauwe erwten niet rozijnen gewoonte zijn. Van drinken kwam vechten; bekke- snijden is aan de orde van de dag. Soms hangt er een mes uit, buiten de deur van de herberg, als uitdaging voor een ieder die het op wil nemen tegen de messenvechter van het dorp. Geliefkoosde volksspelen zijn het ganstrekken en katknuppelen. Zware weddenschappen worden afgesloten tijdens de honden- en hanengevech ten. Nog wreder zijn de gevechten van honden met stieren, waar wij al leen de naam bullebijter van hebben overgehouden. In het door Kernkamp bewerkte journaal van Bengt Ferner beschrijft deze nog het katknuppelen in het dorp Schoten waar hij in 1759 verbleef. Er werd gedanst op muziek van de doedelzak of van de liereman (een soort handdraaiorgel). Men ver gaapte zich aan dansende beren en apen. Ook in de zestiende en zeventiende eeuw is het optrekken der schutterij het hoogtepunt van de kermis. Tante Loten schrijft aan Johan de Witt of hij geen zin heeft de beroemde Leidse Kermis mee te vieren. „Dan trekt hier de schutterij op, alsmede ook de beroemde boer van Lekkerkerk, de grootste man van Holland, 2 111 95 hoog". De mensenklasse, wier bestaan een reizen en trekken was, zwervend van kermis naar weekmarkt, bestond uit: marskramers, kermisklanten, speel lieden, ambachtslieden, medische en theologische studenten, en kwakzal vers. Beroepshalve wilde ik bij deze laat ste groep iets uitvoeriger stilstaan. Het woord kwakzalver had nog niet die ongunstige betekenis die wij er nu aan toekennen. Hij is slechts iemand die met uitwendige middelen (lap of kwak) meent te kunnen genezen. In bet midden van de 19e eeuw wordt de plattelands heelmeester nog „kwak" genoemd. Het onbevoegde kermis achtige van hun geneeswijze appel leerde volkomen het volksgeloof. De medische voorzieningen in de kleinere steden en ten plattelande waren on voorstelbaar slecht. Men was geheel aangewezen op een wijze vrouw die wat van kruiden wist of de rondtrek kende kwakzalver die raad en zalf verkocht. En dezen bedienden zich vaak van soortgelijke middelen als die van de erkende medische wetenschap uit die dagen. Winstbejag stond na tuurlijk op de voorgrond. Enklaar citeert: „Hebben zij dan pijn oft Gedrukt by it Erv< U fVtiuvst y ACO li US von EG MO N T: Op ie Brd-Straalte slmfleriam. hoofdzweer, rommeling in de buvk oft ander zeer, van zulken ziekten zult gij se remedieeren ende zult dan enige medicijnen verderen". De rei zende kwakzalvers, breukmeesters, steensnijders, verstonden evenzeer de kunst als de reizende geselle van den spele of de rederijkers. Wij lezen bij Petrus Baadt: „Het orgel in Den Bosch, de klokken in de Keulse Dom, de donder in de Locht klingt nergens na soeweidt als het eyselijk gebrom van deze gauwdiefs langs de straten doet". Met hoogdravende snorkende kreten en redevoeringen prezen zij zichzelf aan of lieten dit doen door narren en speellieden. Ze smeten kwistig met titels en bullen. Zij poch ten op de vele reizen en genezingen die zij bewerkstelligd hadden. Michiel de Blanuc, occulist en ope rateur, eerste breukmeester der heer lijkheid Kallandsoog, maakt bekend om zijn komst te avanceren, die vier delen van de wereld heeft doorreisd en uit dezelven diverse geheimen heeft medegebracht die nooit hier- landwaarts zijn bekend geweest. Johannes Diederich de Eiehenberg, de Rooms-Keizerlijke ende Hongarie en Bohemen Koninklijke Majesteit, alsook van enz. enz. ook van de fa culteit te Wenen ge-examineerd, wel geapprobeerde occulist, steen- en breuksnijder, die zonder roem te spre ken zijn edele kunst en wetenschap 38 jaren lang aan zeer hoge en lage Staatspersonen met goed succes ge- praetizeerd heeft, dan hetzelve te verbergen ware onchristelijk. Daarom wordt de gunstige lezer de eigenschap pen van enige ziekten die hij cureert hieronder gesteld. Zij genazen: rodigheid, vurigheid, vlies, zucht, en karakters der ogen, vallende ziekte, en de Venusziekte. Uit het onvervalsd water, dat na middernacht gemaakt is, kon hij de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 9