A 131 vornid door dc verkeersweg die daar tussen loopt. Maar afgezien van die uitzondering hoort iedereen er verder wel bij. Eén van de beste manieren om de wijk een beetje te leren kennen is het maken van een wandeling door de vele straten en straatjes die via de vele plaatsjes op de Zuidhollandse eilanden aan hun naam gekomen zijn. Hier en daar even binnenwippen, een praatje maken, en je krijgt een indruk van de wijk. We hebben op een zaterdagmiddag een wandeling door De Gorzen ge maakt met het raadslid mevrouw T. Krikke-Hein, zelf wijkbewoonster en ook in de raad vaak spreekbuis van de wijkbewoners. „Ik laat je po sitieve en negatieve toestanden in de wijk zien" beloofde ze vooraf. I)e rondgang door de wijk werd één manifestatie van vriendelijkheid. We zouden overal woningen bekijken, opgeknapt door hetzij buiseigenaar of door de bewoner zelf, en woningen, waar de huiseigenaar op zijn zachtst gezegd onzorgvuldig omspringt met zijn bezit. In de Rhoonsestraat bijvoorbeeld staat een woning, die via een smalle, donkere trap toegankelijk is. De 77- jarigc bewoonster laat zien, hoe water door het behang heendringt en hoe verveloos andere toestanden zijn, zonder dat de huiseigenaar hier iets aan doet, ondanks vele verzoeken daartoe. Een ander geval: een bewo ner verbetert zelf zijn woning, maar dc huiseigenaar laat het afweten, als een scheefgezakt raam moet worden verbeterd en een wankele schutting in de achtertuin moet worden verbe terd. Gevolg: de bewoner weigert de huurverhoging die door regerings maatregelen van enkele maanden ge leden wettelijk is geworden, te be talen totdat de huiseigenaar de ver beteringen heeft aangebracht. Eerder wordt er niet betaald en het raadslid Krikke ziet er op toe, dat de huis baas geen gekke dingen uithaalt. Dit geval is niet het enige van een stille strijd tussen eigenaar en bewo ner. Gelukkig valt de strijd lang niet altijd in het voordeel van de eigenaar uit. De bewoners doen zelf veel aan hun huizen en op de tocht door dc wijk kwamen wc dan ook veel hui zen tegen, die van binnen bijzonder fraai waren verbouwd, op eigen ini tiatief van de bewoner en door hem zelf bekostigd. De Gorzen moet nog jaren mee en de constante renovatie van woningen wijst daar ook wel op. Op het eerste gezicht doet de wijk wat grijs aan, omdat bomen, parkjes en plantsoenen ontbreken. Er is een prachtig gebied geschapen aan de Maasboulevard, maar in de wijk zelf lijkt veel te ont breken. I.ijkt, want achter dc huizen bevinden zich prachtige tuintjes, waarin de bewoners van de beneden woningen vaak fraaie beplantingen hebben aangelegd, die dc wijk tussen de achterzijden van de buizen een bij zonder fleurig aanzien geven. Van het voordeel, dat men eigen tuintjes heeft, wordt dan ook druk gebruik gemaakt en is voor veel mensen alweer een reden om niet te verhuizen. Openbaar groen is, behalve dus aan de Maasboulevard, dun gezaaid in de wijk. Mevrouw krikke: „Neem nou dat veldje voor de school aan de Willem Brouwersstraat. Daar ben ik nou al jaren mee bezig. Het is een kaal grasveld. Waarom nou niet wat planten en bankjes aangebracht, dan ziet het er veel gezelliger uit. In an dere wijken zie je dat ook, maar hier schijnt het niet te kunnen". In de Gorzen dragen steegjes, die nauwelijks anderhalve nieter breed zijn, nog de naam „straat". Dc Jaco- hastraat, Berendinastraat en Zeestraat heitoren daardoor tot dc smalste stra ten in de stad. Een deel van de wo ningen daar is door de bewoners zelf opgeknapt, een ander deel verkeert in slechte staat (Zeestraat) en dienen voor huisvesting van buitenlandse werknemers. Een schrijnende situatie, maar niemand kan er kennelijk iets aan doen Ondanks dit soort situaties is de Gorzen toch een wijk, waar het goed wonen is voor dc meeste mensen. De studenten van de Wageningse Land bouwhogeschool, die in Schiedam een tijd actief zijn geweest, hebben de wijk „Een volksbuurt met een geheel eigen karakter en een sterke sociale binding" genoemd. „Het grote aantal ambachtslieden geeft de wijk een be drijvig aanzien", aldus de studenten in een onlangs verschenen rapport in zake de behoefte aan speelgelegenheid van het Schiedamse kind. Dat hebben we hierboven al gemerkt. Een uniek stukje Schiedam, dat Schiedam-zuid. Geen voorbeeld van stedeschoon, wel van gezelligheid, zoals die in een wijk kan ontstaan. Het comfort is er dan misschien wat minder, maar velen nemen dat maar op dc koop toe. Een fijn stuk Schie dam.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 7