Toekomst: NU: 133 van een aantal „leken"-leiders voor een deel verloren is gegaan. Tegelijk werd besloten ook de naam en de functie van het clubhuis te herzien. De beherende stichting ging zich voortaan Katholieke Stich ting voor Sociaal Culturele Arbeid noemen met als werkterrein de sa menlevingsopbouw. Het clubhuis St. Willebrord werd omgedoopt in Duk dalf en kreeg binnen de stichting een zodanige positie dat het zich kon ontwikkelen van clubhuis tot het wijk centrum dat het nu is. Het huidige werk van Centrum Dukdalf bestaat nog hoofdzakelijk uit „clubjes draaien". Eén van de rede nen daarvan is het subsidiebeleid dat de hoogte van de subsidie afhankelijk stelt van het aantal mensen dat het centrum bezoekt. Daarnaast echter worden allerlei activiteiten ontwikkeld die de wensen en problemen van de wijk als totaal betreffen. Zo is er bijvoorbeeld een enquête gehouden om te ontdekken wat de Gorzen zoal bezighoudt, waar van de uitkomsten de basis hebben gevormd voor het beleid in de toe komst. Het belangrijkste punt in die en quête was daarom de vraag of de bevolking van de Gorzen iets voelde voor een wijkraad/vereniging, omdat het centrum meende daarmee in een behoefte te kunnen voorzien. Het ant woord was verrassend. Bijna unaniem (94,7% van het aantal ondervraag den) sprak men zich uit voor de in stelling van een dergelijk lichaam. Tevens richtte de enquête zich op de problemen van de Gorzen en ook die antwoorden waren zo duidelijk dat vanuit de bevolking commissies konden worden opgericht, die zich in samenwerking met het centrum zullen gaan bezighouden met het oplossen van de gesignaleerde moeilijkheden. Hierdoor wordt overigens een split sing binnen het centrum in de hand gewerkt. Samen met de commissies zou het werk voor volwassenen een plaats kunnen vinden binnen een wijkcentrum, terwijl de jeugdactivi- teiten onder de naam Dukdalf zou den blijven doordraaien. De afgelo pen jaren hebben al een ontwikkeling in die richting laten zien. Na de de confessionalisering hebben een aantal ouderen zich uit de Dukdalf terug getrokken en werd het centrum meer en meer beschouwt als voornamelijk jeugdcentrum. Helemaal terecht is dat niet. Nog altijd richt de Dukdalf zich op de gehele bevolking, al zal het die taak beter kunnen vervullen wan neer het ook als wijkcentrum een duidelijk eigen gezicht heeft gekregen. Voor de toekomst is door de en quête als belangrijkste taak de reali sering van een wijkraad/vereniging (de vorm zal nog bepaald moeten worden) aangegeven. Het voornaamste probleem daarbij is echter, hoe een dergelijke raad een bundeling tot stand moet brengen tussen allerlei in de wijk werkende verenigingen en organisaties. Zonder dat zou een wijkraad nauwelijks enige zin hebben omdat haar belangrijkste bezigheid ligt in het coördineren, ak- tiveren en begeleiden van het werk van de binnen die raad samenwerken de verenigingen. Zonder zo'n raad blijven de krachten (ook de financiële) versnipperd. Zonder zo'n raad is het moeilijk het noodzakelijke be wustwordingsproces van de bevolking op gang te brengen, de problemen binnen de wijk groter dan tot nu toe aan te pakken en voor de belangen van de wijk naar buiten toe op te koinen. Zonder zo'n raad is het bo vendien nauwelijks mogelijk om de democratisering van deze samenleving werkelijk aan te pakken. En daar gaat het toch om in het hele welzijnswerk.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 9