150 geschillen met dubbele lievigheid uiten liepen de zaken tusschen den Heer en den Abt zoo hoog, dat de Abdij met geweld ingenomen werd de Abt gerard van ockenberge naar Utrecht moest vlugtenen de bovengenoemde Heeren van Mathcncssc zwaar gewond werden. In dezen hoogst moeijelijken staat van zaken werd het beheer van de goederen der Abdij door jan van Beycrcn in 1423 aan willem simons-zoon van Mathenesse als Prior opgedragen en werd hij in 1424 na het overlijden van van ockenberge, tot (30sten) Abt van Egrnond aangesteld. Daar hij zich echter in deze betrekkingeven min a!s zijn voorganger, in de Abdij rekende in veiligheid te zijn, vertrok hij spoedig na zijne aanstelling met zijnen Prior dendrik van muiden van daar, de giftbrieven van willem VI, en aide kostbaarheden zoo als juweelen en dergelijke met zich nemende. Ongelukkiglijk was het besluit hiertoe naau- zich aan de beslissing van den Graaf niet wilde onderwerpen werd bij driemalen voor bem gedagvaard, doch niet verschijnende werd hij gebannen en werden zijne goederen verbeurd verklaard. Daarop begaf hij zich met 200 gewapende manschappen naar IJ s- selstcin lij zijne moeder, en versterkte zich daarbinnen, tegen eene belegering van den Graaf, die spoedig daarop volgde, (v. Leeuwen Bat. 111. p. 941). Deze twist eindigde met een verdrag. "Wagenaar D. III, bl. 390, verv. Een en ander hing zamen met den oorlog diende graaf tegen van arkei voerde met wiens dochter van EGMOND gehuwd was.

Schiedams Jaarboek | 1839 | | pagina 188