24 zijn invloed, dat hij haar de vrije godsdienst oefening, die zij nimmer in Turkije bezeten had, bezorgde Volgens een' brief van den beroemden Grieksclien patriarch cyeillus lu- caeis aan festus hommius, had hij, door zijne waakzame voorzigtigheid en zijn beleidvele gevaren van die Kerk afgewend 2)en hoezeer hij de pogingen Van eerstgenoemden tor hervorming der Kerk uitlokte en ondersteundeblijkt ons uit een' brief van iiaga aan denzelfden festus hommius vóór eenige jaren door een onzer voortreffelijkste geleerden aan liet licht gobragt:l). Zoo wist de achtingswaardige man zijne talenten ten voordeele der menschlieid te be steden 28 jaren lang was hij ten nutte zijner landgenooten in Turkije werkzaam, en na dien tijd keerde hij in 1G39 naar het Vaderland terug 4). Lang verliep het echter, eer hij ecne 1) Collot d'esgurï Hollands roem enz. Deel II, bl. 187 der aanteekeningenen cahmkman, 1. c. p. 163. 2) Sciielteju Staatkundig Nederland. Deel I, bl410. 3) Prof. NC. KIST in Nederlandsch Archief voor Ker kelijke Geschiedenis. Leiden1842). Deel IIbl. 422. Over HA GA 's verdiensten jegens de Grieksche Kerk dient ook nagelezen te wordenBrevis et succincta narratio de vitastudiïsgeslis et martyrio D. oïrilli i.ucarii; Patriarchae Conslantinopo/itanaein het werk getiteld: Miscellaneacauthorc th. smith. (Land. 1686, 8".) p. 02 tot 94 en 104. 1) De geschiedschrijver aitzema, (Sakon van Staet en Oorlogh) dl. II, boek XIX, bl. 623. teekent daarvan

Schiedams Jaarboek | 1848 | | pagina 118