JUPITER. Jupiter staat in de eerste dagen van Januarij tegen over de Zon, heeft eene teruggaande beweging, staat omtrent middernacht in het zuiden en is den ganschen nacht zigtbaar. Den 2 Februarij is hij ten 10 ure des avonds in den meridiaan en gaat des morgeus na 6 ure onder. In het begin van Maart houdt zijne teruggaande beweging op en schijnt hij eenigen tijd in de Tweelingen stil te staan. Zijn hooge stand aan den hemel doet hem in een levendigen glans verschijnen, staat ten 6 ure in het zuiden en gaat ten 2 ure des morgens in het noord westen onder. In het begin van April is hij na zons ondergang in het zuid-westen te vinden. In Mei gaat hij des middernachts onder. In Junij staat hij weder in de nabijheid van Pollux en gaat ten 11 ure onderin de laatste dagen dier maand reeds ten O1/^ ure, zoo dat hij slechts korten tijd in de avondschemering zigtbaar zal zijn. In Julij is hij in boven conjunctie met de Zon en daardoor onzigtbaar. In het laatst van Augustus wordt hij des morgens in het noord-oosten zigtbaar en gaat ten 2'/^ ure op. In de laatste dagen van September is zijne opkomst des morgens ten 1 urestaande tusschen Rcgulus en den Kreeft. In October gaat hij tusschen 11 ]/2 en 1 ure op. Den 25 November komt hij reeds des avonds ten 10 ure in het noord-oosten te voorschijn en staat des morgens ten 5 ure in het zuiden. Tot in de eerste dagen van December is hij bestendig Rcgulus genaderd maar wordt dan teruggaande en verwijdert zich weder van die ster.

Schiedams Jaarboek | 1848 | | pagina 25