28 Zijn opgang in deze maand is tusselien 7en 9'!, ure namelijk steeds vervroegende. SATURN US. Suturnus bevindt zich bij den aanvang des jaars na zons-ondergang in het zuiden en gaat ten 9 ure onder, den 1 February reeds ten 7 ure en is verder slechts kor ten tijd aan den westelijken hemel zigtbaar. lil de eerste helft van Maart is hij achter de Zon en blijft gedurende die maand onzigtbaar. In April kan hij vóór zoris-opgang aan den oostelijken gezigteinder gezien worden en gaat den 39 dier maand ten 3'/2 ,ire °P* Den 16 Mei is zijne opkomst des morgens ten 2'/j ure, den 21 Junij des mid- dernachts en is tusschen den westelijken Visch en den staart van den W alvischte midden van kleine sterren, te vinden. In het begin van Julij wordt hij tcrugloopcnd en gaat in het midden dier maand ten 101/2 ure op. Den 13 Augustus is zijne opkomst ten 8ure en bevindt zich des morgens ten 2 ure in het zuiden. In het midden van September staat hij tegenover de Zongaat des midder- nachts door den meridiaan' en blijft den ganschen nacht zigtbaar. In October bevindt hij zich des avonds ten 10 ure in het zuiden en gaat op den 12 dier maand des morgens ten 3y2 ure onder. Den 12 November is hij reeds vóór 7 ure des avonds in den meridiaan en zijn onder gang des morgens ten IV2 ure- 1R de laatste helft dezer maand wordt zijne beweging weder vooruitgaande. Den 18 December staat hij des avonds ten 6 ure in het zuiden en verdwijnt, ten 11 ure aan den westelijken gezigteinder.

Schiedams Jaarboek | 1848 | | pagina 26