Zons- en Maansverduisteringen en Standen der Planeten in het Jaar 1852. Zes verduisteringen zullen dit jaar plaats hebben, als: drie aan de Zon en drie aan de Maan. Van deze is slechts ééne Maansverduistering bij ons zigtbaar. 1. De eerste is eene totale Maansverduistering in den mor gen van den 7 Jan.welke voor het grootste gedeelte bij ons zigtbaar zal zijn. Het begin ten 4 ure 40 min.; het begin der geheelc verduistering ten 5 ure 40 min.; het midden der ver duistering ten 6 ure 30 min. Het einde der totale verduiste ring ten 7 ure 19 min. en het einde der Eclips ten 8 ure 19 min.doch de Maan gaat 3 min. vroeger reeds onder. 2. Eene gedeeltelijke Zonsverduistering den 21 Januarij in de Zuidzee zigtbaar. 3. Eene gedeeltelijke Zonsverduistering den 17 Junij in Zuid-Amerika zigtbaar. 4. Eene voor ons onzigtbare totale Maansverduistering, in den nacht van den 1 Julijzigtbaar in de oostelijke deelen van Europa en Africa en in zuidoostelijk Azië. 5. Eene voor ons mede onzigtbare totale Zonsverduiste ring den 10 December, in oostelijk Azië zigtbaar. 6. Eene gedeeltelijke Maansverduistering den 26 Dcc. zigt baar in America Azië en nog eenigzins in oostelijk Europa. MERKURIUS. Mcrkurius zal in de maanden Jan., Febr. en de eerste helft van Maartuithoofde van zijnen lagen stand aan den zuidoostelijken hemel, moeijelijk te vinden zijn. Eerst den 10 April is hij in de avondschemering nabij den rug des Rams gemakkelijk te ontdekken. In Mei en Junij komt hij kort voor de Zon op. Na 29 Junij is hij weder in de avondschemering, doch moeijelijk te vinden. Na zijnen beneden-zamenstand met de Zon op den 4 Sept. is hij zeer goed in de morgensche mering te ontdekken en staat den 20 dier maand 15° tea

Schiedams Jaarboek | 1852 | | pagina 19