JUPITER. Jupiter bevindt zich in de Weegschaal, komt den 3 Ja nuary des morgens ten 3'/2 ure op en staat den 1 Februarij des morgens ten 6 ure in het zuidenden 1 Maart komt hij reeds des nachts ten 12% ure op en schijnt tusschen de ster ren der Wecgschaalen van den Schorpioen stil te staan. Den 17 April komt hij des avonds ten 9 ure op en is ten 1ure des morgens in het zuiden. In de eerste helft van Mei staat hij tegenover de Zon en is den ganschen nacht zigtbaar, makende met de beide heldere sterren in de Weegschaal een driehoek. Den 1 Junij gaat liij des morgens ten 3 ure onder. In Julij wordt zijne beweging weder vooruitgaande en gaat hij den 29 dier maand des avonds ten 11 ure, in de laatste dagen van Augustus ten 9 ure en half September ten 7 ure onder. Jn October is hij slechts korten tijd voor zijnen ondergang zigt baar. In Nov. is hij, als achter de Zon, niet, doch den 10 Dec. des morgens ten 7 ure weder vóór Zons-opgang waar te nemen. SATURNUS. Saturnus staat den 15 Januarij des avonds ten 6 ure in het zuiden en gaat des morgens ten 12% onderhalf Fe bruary heeft dit des avonds ten 11 ure in het W.N.Westen plaats. Den 17 Maart gaat hij reeds ten 9% ure onder. Inliet begin van April is hij nog even na Zons-ondergang waar te nemen, doch wordt vervolgens onzigtbaar. In het laatst van Mei komt hij des morgens ten 3 ure in het N.O. weder te voorschijn den 29 Junij reeds ten 1 ure en den 14 Julij des raiddernachts. In het laatst van Augustus komt hij des avonds ten 9 ure op, staat nabij den Ram en wordt zijn loop terug gaande. In het laatst van September en het begin van Octo ber komt hij des avonds ten 7 ure op en staat des morgens ten 2,/2 ure in het zuiden. In de eerste dagen van November be vindt hij zich tegen over de Zon en verblijft den ganschen nacht boven den gezigtcinder. Den 12 December is hij ten 9% ure in het zuiden en gaat ten 4V2 ure des morgens onder. 4

Schiedams Jaarboek | 1852 | | pagina 21