33 daarop door de Staten van Holland octrooi ver leend. (1) Hierbij kreeg Schiedamgelijk eenige andere ste den van Holland van de Staten den 13 December lGG3,nog het regt, dat voortaan uit de nominatiën van zesveertien en drie personentot burge meesters, schepenen en vroedschap, altijd diegenen zouden worden gekozen op wie zich de meeste stemmen hadden vereenind. De »eheele aanstelling O C O door de Staten bleef dus slechts een ijdele vorm. De vroedschap koos zich zelve. Bij de herstelling van het stadhouderlijk gezag in 1G72 en 1747 werd deze wijze van aanstel ling telkens in dier voege gewijzigd, dat er als dan door de vroedschap slechts eene nominatie gemaakt werd die door den regerenden burgemees ter, den president-schepen, den pensionaris, en somtijds ook door een'der oudste vroedschappen, aan den stadhouder oversebratrt werd om daaruit O O eene verkiezing voor het volgende jaar te doen. (2) (1) Resol. der Vroedschap van 11 en 19 December 1650, 1 Januarij 1651 en 16 Jannarij 1662. (2) Een allerbelangrijkst request der gemeene burgerij en schutterij aan de vroedschap en de heeren van de wet, van 13 September 1672, deelt yi.nk mede in zijne MS. bijlagen en bewijsstukken enz. bl. 77, waarbij niet alleen eene eerlijke wijze van het verkiezen der vroedsehaps-leden geöischt werd maar ook verscheidene verbeteringen werden a erlangd be treffende de benoeming der regenten en de administratie van de godshuizen en de armenkamer de schutterij enz.alsmede al- schaffing yan het regt van het opperste kleed voor het Gasthuis. 3

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 105