41 dingen (1) Oud- en Nieuw-Mathenease en Vrije- en IJoogenban. Alle vonnissen bij schepenen-commissarissen ter eerste instantie gewezenover contraventiën waarin slechts tot eene boete van ƒ200 verwezen werd zonder infamie, werden gehouden voor ge wezen bij arrest, en aan geenerhande provocatie onderhevig. Van hoogere vonnissen kon aan de gecommitteerde raden van het kwartier geappel leerd worden. Eene der opmerkelijkste bepalingen betreffende de wijze van aanstelling der vroedschaps-leden waartoe de vroedschap zelve besloot, en die vooral de aandacht verdient in verband met hetgeen later in 1782 en volgende jaren voorvielals zijnde in (1) Sedert den oorlog met Spanje werden de gcinceneri lands middelen van Vlaardingen te Schiedam verpacht tot 1612 als wanneer de Staten van Holland ingevolge een request der ingezetenen van Vlaardinyen bepaalden dat de middelen van Vlaardinyen Vlaar dinger-Ambacht en Zoutcvcen te Vlaardinyen verpacht mogten worden. Op klagte daarover van wege burgemeesters en regeerders van Schiedam bepaalden de Staten den 8 Augustus 1612dat de middelen der meergenoemde gemeenten te Schiedam ver- pacht moesten worden maar afzonderlijk en van de andere pachten afgescheiden, zoodat de schepenen van Vlaardinyen konden vonnis vellen over alle difl'erenten ter zake dier ver pachting over de gezegde drie plaatsen. In 1750 adresseerden burgemeesters en regeerders van Vlaardinyen zich op nieuw aan de Staten met het verzoek dat hunne stad onder de be- slotene steden gerekend en onder anderen op het stuk der gemeenen lands middelen op zich zelve gesteld mogt worden. Nederl. Jaarb. Maart 1750. Op dit verzoek kwam echter geen antwoord naar genoegen. Wagenaah D, XX bl. 410.

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 113