Zons- en Maansverduisteringen en Standen der Planeten in het Jaar 1853. Twee Zons- en eene Maansverduistering zullen in den loop van dit jaar plaats hebben, doch geene van deze is, zelfs in ons werelddeelzigtbaar. 1. Eene ringvormige Zonsverduistering den 6 Junij na Zons-ondergang bij ons. In het westelijk deel van Zuid-Amerika tot het zuidelijk Noord-Amerika zal deze verduistering zigtbaar zijn. 2. Eene kleine Maansverduistering den 21 Junijin Amerika en Nieuw-Zeeland zigtbaar. 3. Eene totale Zonsverduistering den 30 November, in Zuid- en Midden-Amerika waartenemen. MERKURIUS. Merkurius staat in Januarij des morgens zeer laag in het Z.O.bereikt den 25 Februarij zijn boven-zamenstand met de Zon en is vervolgens na Zons-ondergang in het Westen goed zigtbaar. Den 10 April in beneden-zamenstand met de Zon zijnde, komt hij weder vóór de Zon op doch staat altijd laag aan den gezigteinder. Na 13 Junij bevindt hij zich, na Zons-ondergang, in het Westen. In Augustus is hij vóór Zons-ondergang het beste waartenemen en bevindt zich in September bij RegulusNa 1 October is hij des avonds laag in het Westen te vinden bereikt den 15 November zijn grootste oostelijke afwijking en is in Decem ber vóór Zons opgang in het Z.O. moeijelijk waartenemen. VENUS. Venus is tot half Mei morgenster en daarna tot aan het einde des jaars avondster. Den 1 Januarij staat zij bij Antarcs en komt ruim twee uren vóór de Zon op; zij nadert intusschen dat hemelligchaam meer en meer en is daardoor in liet laatst van Februarij reeds moeijelijk te vindenin Maart en April is zij in de dampen van den

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 17