22 horizon verborgen en in Mei volkomen onzigtbaar. In de laatste dagen van Junij wordt zij als avondster in het Westen gezien en gaat in Julij door den Kreeftstaat in het begin van Augustus bij Regulus en half September bij Spicaaltijd laag aan den gezigteinder. In October doorloopt zij den Schorpioen en gaat Antares even boven voorbijsteeds in helderheid toenemende bevindt zij zich in het laatst van November in den Schutter en in Decem ber in den Steenbok. MARS. Mars staat in Januarij bij de Zon en is in de beide eerste maanden onzigtbaar, zelfs in Maart nog moeijelijk te vindenden 30 April komt hij des morgens ten vier ure op. In Mei bevindt hij zich in den Ram en komt den 30 ten 23!4 ure des morgens boven den gezigteinder. In Junij staat hij nabij de Pleijaden en daarna in den kop des Stiers noordelijk van Aldebaran. Den 1 Julij komt hij reeds des morgens ten 11 2 ure *e voorschijn en is in deze maand tusschen de hoornen van den Stier te vinden. In Augustus staat hij in de Tweelingen en komt ten 12'|2 ure op. In de eerste helft van September gaat hij Pollux ten Zuiden voorbij en beweegt zich in deze maand en October in den Kreeft. In het begin van November gaat hij Regulus op kleinen afstand voorbij en verblijft tot het einde des jaars in den Leeuwin December reeds ten 10|2 ure opkomende. JUPITER. Jupiter is bij den aanvang des jaars korten tijd vóór Zons opgang in het Z.O. zigtbaar. Den I Februarij komt hij ten 4l|2 ure des morgens op en staat bij den ooste lijken voet van Ophiuchus. Den 1 Maart verschijnt hij ten 3 ure boven den gezigteinder en staat ten 63 ure in het Zuiden. Den I April komt hij reeds ten 1 ure na midder nacht op en nadert den Schutteralwaar hij cenigen tijd

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 18