m 23 schijnt te vertoeven en wordt dan zijne beweging terug gaande. In de laatste dagen van Mei is hij reeds des avonds ten 9 ure in het Z.O. zigtbaar en ten 1 ure in het Zuiden. Half Junij staat hij tegen over de Zon en is den ganschen nacht waartenemen. Half Julij bevindt hij zich des avonds ten 9lj2 "re in den merediaan. In de eerste dagen van Augustus staat hij bij Zons-ondergang in het Zuiden en gaat des middernachts onder. Den 29 September verlaat hij reeds ten 8'j2 ure des avonds den gezigteinder. In October en November wordt zijn ondergang gedurig vioeger. In December is hij kort na Zons ondergang in de avond schemering nog even zigtbaar, doch verdwijnt in bet laatste des jaars geheel. SATURNUS. Saturnus bevindt zich bij den aanvang des jaars des avonds ten ure in het Zuidengaat des morgens ten 3 ure onder en schijnt in den Ram stil te staan. In de eer ste dagen van Februarij gaat hij reeds ten 1 ure des morgens onderwelke ondergang den 18 Maart reeds ten 101J2 ure des avonds plaats heeft. In April is hij moeijelijk in de avondschemering te vinden en verdwijnt vervolgens geheel als in zamenstand met de Zon zijnde. In het begin van Junij komt hij des morgens ten 3 ure in het N.O. op. Den 14 Julij komt hij reeds des nachts ten 121l2 ure op en staat nabij de Pleijaden. Den 23 Augustus is zijne opkomst des avonds ten 10 ure, die half September reeds ten 8,|2 ure plaats heeft; nu bevindt hij zich beneden Aldelaran en de Pleijaden en wordt zijne beweging terug gaande. Half October komt hij reeds des avonds ten 6 "2 ure op, staat in het laatst van November tegenover de Zon en is den ganschen nacht zigtbaar. Den 15 December komt hij des avonds ten 10 ure in het Zuiden en gaat des morgens ten 53J4 ure onder.

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 19