19 do steden van Hollanden met name ook Scldedamelk in hot bijzonder voortaan (zonder eenige bepaling van tijd of andere voorwaarde) hebben en houden zoudendezelfde manier van wetten en geregten te stellen als vroeger onder de regering van hertog filips en eenigen tijd daarna. (1) Deze vergunning is vooral be langrijk omdat het vroeger aan de steden altijd slechts voor eencn bepaalden tijd of tot wederopzeggens toe vergund werdop de voor melde wijze bestuurd te worden door een vroed- schaps-ligchaam van een bepaald getal ledendat de geheele burgerij vertegenwoordigde, en zelf de openvallende plaatsen weder aanvulde. (2) Eene week na de verleening van het groot privilegie, schonk MARi.v aan de vroedschap van Schiedam het regtom jaarlijks uit hare eenen twintig leden twee burgemeesters en twee thesau- te besluiten dat hiermede alle bijzondere Privilegiën boe zeer aan tijd, plaats of voorwaarden verbonden, tot voortdurende en altijd werkende zijn gemaakt en dat daaronder begrepen moesten worden die b. v. voor vijf of tien jaren gegeven zijndeof voor of na den dood van FILIPS vervallen waren. l)aar zijn weinige bevestigingen van zoodanige Privilegiën onder KAREL 1. Integendeel vindt men eenige voetstappen, die, buiten vooroordeel in gezien aanwijzen dat zoodanige op jaren loopende Privile giën toen of stilzwijgend vervallenen bij 't verval niet vernieuwd, of uitdrukkelijk herroepen of vernietigd zijn." (1) ink M. S. Handvesten van Schiedam bl, 502. (2) Kluit, 1). IV, bl. 228. j. j. van hees van BERKEL t. a. pl.

Schiedams Jaarboek | 1853 | | pagina 91