31 bedrijven hebben wij uit het bestuur dezer stad door den burgemeester rijndende niet te vermelden, maar een tal van even heilrijke handelingen stond daarnevensdie minder uit blonken. Immers hoe menig in zijnen ijver verflaauwd ambte- tenaar werd door hemdan op gullen 011 vriendschappelijken dan op meer crnstigen toon tot betere werkzaamheid aange spoord, en hoe menige goede of schoone onderneming werd door hem begunstigd of uitgelokt. Gedenken wij daarbij aan de wedstrijden en tentoonstellingen der Maatschappij van Landbouw; aan zijne ingenomenheid mot de uitgave van hot Jaarboekje en de Courant dezer Stad; aan zijne pogingen tot aanmoediging van den ijver der schutterijaan de belangstelling, die hij in den bloei van ons Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen betoonde, vooral bij de feestviering van zijn 50 jarig bestaan (1)aan de eindelooze moeiten die hij zicli voornamelijk met den heer Dr. a. knappert, gaf ter verkrijging der concessie voor den aanleg van eenen zijtak aan den JIol- landschen Spoorweg van het station Schiedam tot aan een bij het Oostersch Hoofd te maken handelsdok, doch waarvan de uitvoering door bezwaren boven hunne magt achterwege bleefen aan vele andere verrigtingendie ieder op zich zelve niet belangrijk genoeg zijn om hier bij name te worden opge noemd, maar die gezamenlijk krachtig strekten tot het behoud der goede orde in het administratief beheer, en den geregelden gang van al de stedelijke aangelegenheden tot in hare uiterste vertakkingen. Het was derhalve een welverdiend blijk van (1) De Heer RIJXBENDE was een der opriglers van dit Departement in 1797. Jiij deze feestviering gaf hij daaraan eene zilveren fraai bewerkte bokaal ten geschenke, met liet op- schrilt: Tot aandenken bij het halve Eeuwfeest van het Departement Schiedam der Maatschappij tot Nvt van 't Al gemeen door den mede-opriyter en het oudste lid van hetzelve s. rijnbende. Zie Bijdr. tot de Bcvord. van de kennis enden bloei derMaatsch. tot Nut vuntAlgemT Jaary.ti',8, hl.57.

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 101