33 Zijne nagedachtenis zal ongetwijfeld lang onder ons leven en hij verdient zulks. Want schoon hij door geene geleerdheid, door geene gave van fijne redeneerkunst, door geene schit terende werken hebbe uitgeblonken, muntte hij niettemin uit door een onbezweken ijver, door een practischen tact ter verkrijging van hetgeen hij wilde, en door eene vaardigheid in het beoordeclen van hetgeen nuttig, goed, ordelijk en betamelijk was, die eerbied eischen. En vraagt men nu waarin bestond die practische tactdan mag men antwoorden hij was het uitvloeisel cener groote vlugheid en kracht van geest, waardoor hij met eene snelle vaart tot resultaten opklom, zonder zelf alle trappen, waarlangs hij daartoe geraakte, duidelijk te on derscheiden die hem aangeboren, en door geene schoolsche vormingmaar door enkel ervaring op zeer ruime schaal onder allerlei omstandigheden en allerlei menschen, bij een sterk geheugentot eene aanmerkelijke hoogte ontwikkeld was, en die hem met zekere gemakkelijkheid deed beslissen en, door den indruk van zijn uiterlijk voorkomen geholpen, deed uitvoeren, waar zelfs de geleerde en moer veelzijdig gevormde man bezwaarlijk tot eene zoo juiste beslissing en goede uitvoering zoude in staat zijn. Bij zooveel goedsals wij in hem die ons ontnomen is opmerktenmogen wij van de andere zijde niet ontveinzen, dat hij ook zijne gebreken had. Vol van ijver en vuur, onvermoeid van kracht, was zijne eerzucht groot, waren zijne driften spoedig opgewekten stegen zij menigmaal tot eene te groote hoogte. Maar ik haast mij daarbij te voegen niemand van hen, die hem van nabij kenden, was blind voor deze min der prijzenswaardige hoedanighedenen vaak zelfs verschoonde men uit wangunst of met andere oogmerken te weinig een zwak, dat van een ijver als de zijne onafscheidelijk was en zonder welks bestaan, hij dat gezag niet had kunnen uit oefenen, waardoor hij zoo menigmaal de orde herstelde als die ontbrakhet goede deed ten uitvoer brengenof het

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 103