Zons- en Maansverduisteringen en Standen der Planeten in het Jaar 1884. Vier verduisteringentwee aan de Zon en twee aan de Maan zullen in den loop van dit jaar plaats hebbenvan welke slechts ééne kleine Maansverduistering alhier zal zigtbaar zijn. 1. Eene Maansverduistering den 12 Mei, des namiddags ten 4 ure; zij zal in Nieuw-Hollandin een groot gedeelte van Azië, in Afrika en liet zuidoostelijk gedeelte van Europa zigtbaar zijn. 2. Eene Zonsverduistering den 26 Mei, des avonds ten 10 ure, zigtbaar in oostelijk Azië, Noord- en een gedeelte van Zuid-Amerika. In Noord-Amerika is zij ringvormig. 3. Eene kleine, ook bij ons zigtbare Maansverduistering, den 4 Novemberhaar begin zal plaats hebben des avonds ten 9 ure 5 min.de grootste verduistering aan de noordzijde der Maan van slechts 30 minuten, zal voorvallen ten 9 ure 32 min., terwijl hot einde ten 10 ure plaats heeft. ■I. Eene Zonsverduistering den 20 November, des voormid dags ten 11 ure, zigtbaar in Zuid-Amerika, alwaar zij zich ringvormig zal vertoonen; wijders in den Atlantischen Oceaan, in Afrika en het westelijk deel van Australië. MERKURIUS. Merkurius bevindt zich bij den aanvang des jaars in de morgen schemering en is moeijelijk te vinden. Tegen het einde van Febr. is hij in het zuidwesten zeer goed te zienbereikt den 7 Maart zijne grootste oostelijke afwijking van 18° en staat in den band der Fis- schen, 10° zuidelijk van Algenib in Pegasus. In April en tot 29 Mci «bevindt hij zich laag aan den oostelijken gezigteinder. In Junij en Julij is hij weder na Zons-ondergang zigtbaar en staat den 1 Julij nabij Praesepe in don Kreeft. In Aug. is hij weder des morgens in het oosten zigtbaar, gaat voorbij Regulus en is na 22 Sept., na Zons ondergang weder aan den westelijken hemel moeijelijk te vinden van den 19 Nov. tot aan het einde des jaars is hij des morgens weder in het zuid-oosten, doch bezwaarlijk zigtbaar.

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 17