22 VENUS. Fentwis gedurende de twee eerste maanden des jaars avondster en verder tot aan het einde morgenster. In de eerste helft van Jan. is zij het glansrijkste en staat bij de kruik des Watermans. Den G Febr. wordt hare beweging teruggaande en nadert zij snel de Zon, met welke zij den 1 Maart in zamenstand komt en is in do laatste dagen dier maand als morgenster zigtbaar; den 21 April heeft zij den meesten glans en bereikt den 11 Mei hare grootste westelijke afwijking, staat dan bij den band der Visschen en bij kleine sterren, doch is evenwel door haren lagen stand slechts gedurende twee uren zigtbaar. In Junij gaat zij door den Ramin Julij door den Slierin Aug. door de Tweelingen en voorbij Praesepe. In Sept. bedekt zij Regulus en staat in de laatste dagen van Oct. bij Spica nadert de Zon en verdwijnt vervolgens in de morgenschemering, zoodat zij in Nov. bezwaarlijk te zien en in Dec. geheel onzigtbaar is. MARS. Mars komt in bet begin des jaars ten O'/j ure des avonds op en staat bij Denebola, zijne beweging wordt in do laatste dagen van Jan. teruggaandebij komt alsdan reeds ten 8 ure op. In de laatste dagen van Febr. staat bij tegenover de Zonis in zijnen naasten stand tot de Aarde en den ganschen nacht zigtbaar. Zijne terug gaande beweging blijft nog voortduren tot het begin van Aprilals wanneer hij Regulus nadertdaar schijnt bij gedurende die maand stil te staan en hoezeer zij no beweging weder vooruitgaande wordt, blijft hij zich in Mei en de grootste helft van Junij in den Leeuw op houden. In Julij en Aug. gaat bij door de Maagd, staat in deze laatste maand bij Spica en verlaat ten 9 ure den gezigteinder. In Sept. bevindt bij zich in do Weegschaal en is slechts korten tijd na Zons ondergang zigtbaar. In Oct. is bij in den Schorpioen en gaat in het laatst dier maand Antares even ten noorden voorbij en ten 6% ure onder. In Nov. en Dec. vertoont bij zich nog eenigon tijd na Zons ondergang in den Schutter. JUPITER. Jupiter bevindt zich in deeerste dagen van Jan. te digtbij deZon om zigtbaar te zijnin de laatste dagen dier maand is bij evenwel

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 18