den huur in het jaar ten gebruike afstond, en hun vrijdom van ac,cijns voor vier tonnen bier 'sjaars gaf, mits dit in hunne kamer werd opgebruikt, en op voorwaarde dat zij hunne spelen niet in het openbaar voorstelden, dan nadat zij door den officier en den magistraat onderzocht waren en men daartoe van de gezegde overheids-personen verlof had bekomen. (1) Gelijk de leden dezer kamers elkander in hunne vergaderin gen vragen ter beantwoording op rijm, en dergelijke oefe ningen van allerlei aard opgavenschreven ook de kamers van tijd tot tijd vragen aan elkander uit, die in groote en luis terrijke bijeenkomsten beantwoord worden, waarop aan hen, wier antwoorden men de beste keurde, zekere daarop uitge loofde prijzen werden uitgereikt. De kamer, die zulk een feest beschreef, begon dan met aan de andere kamers cene zooge naamde kaart te zendenwaarop de vragen stondendie be antwoord moesten worden. Bij gelegenheid nu der loterij die hier in 1603 ten voordeele van het op te rigten wees huis plaats hadgaf de Schiedamsche rederijkerskamerde Roode Rozeneene kaart uitwaarhij zij de andere kamers tegen den 6 Julij des gezegden jaars bijeenriep. Men moest des morgens vóór 10 ure tegenwoordig zijn om te loten, in welke volgorde al spelende de vraag zoude opgelost worden Wat tnoodichst is om d'arme Weesen t'onderhouwenDit moest met 5 of 6 personaadjen geschiedenin 500 regels. De prijzen voor het beste antwoord waren 6i en 2 wijnstoopen. Daarna werd een referein gevraagd van 10 tot 13 regels, op de spreukDaerom ivilt liefde d'aime Weeskinders be- toonen, op een prijs van 3, 2 en één wijnstoopen; en een lied op dezelfde spreuk tegen eene belooning voor het best gekeurde van 3, 2 en één wijnkannen. Dio het referein het sierlijkst voordroeg, en die het lied (1) Rcsol. d. Vroedsch.

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 75