11 Men verhaalt dat de Vlaardingsclie rederijkers gewoon waren hij hunne spelen zekeren 01.» gerritszoon van Schie dam te gebruiken, om de rol van den zot te vervullen, waarvoor hij bijzonder geschikt was. Hieruit zoude het boer tige zeggen ontsproten zijndat Ylaardimjen de wijste stad van Holland wasomdat men daar geene zotten had en men er een van Schiedam moest leenen. (1) Op deze bijeenkomst te Vlaardingen werd de Schicdamsche kamer de Vijgenboom voor het eerst voor eene vrije kamer aangenomen. De kamer van Vlaardingen verwelkomde haar met deze regelen Komt Vijgheboomkensdie het soctc wilt vergaren 'Tis U ovr'heijds belief, gbij suit u Doop ontfaan. Indien gh' u Kamermerek hier laat en komt verklaren Dattet niemant en raakt, neem ick u voor vrij aan." Niettegenstaande de Vijgenboom niet bekroond werdmuntte haar werk ver boven dat der Hoode Hozen uit. In haar spel ter beantwoording der vraag «Wat middel dat best dient genomen bij der handt, «Die 't gemeen noodichstis, en vorderlickst voor't landt?" voerde zij slechts weinige allegorischeen meest historische personen ten tooneele. Het stuk stelde den opstand van het Romeinsche volk tegen de grooten voorin de eerste tijden der republiek, gedurende den oorlog met de Volscen, het wijken der ontevredenen uit de stad naar den geheiligden berg, en hunne terugbrenging door de wijze handelingen van menenius agrippa. Men vertoonde daarin do oneens gezindheid van den senaat, die om den staat uit het drei gende gevaarwaarin hij verkeerdete reddenen om de eendragt te herstellenmarcus Valerius tot dictator benoemde, (l) vink t. a. pl. bl, 14.

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 81