20 te volbrengennoopt mij verschooning te vragen voor het vele gebrekkige, dat zich in dit opstel bevindt, niettegenstaande mijn arbeid aanmerkelijk verligt werd door de omstandigheid dat de overledene alle stukkenwaaruit zijn levensloop kan worden opgemaakt, met groote orde zelf bad bijeengezameld, en mij daardoor, een uitmuntende leiddraad voor mijn verhaal verschaft werd. De heer sijion rijnbende werd don 28 Maart des jaars 1777 te Schiedam geboren. Zijn vader jan rijnbende was destijds koopvaardij-kapiteinzijne moeder heette antje wuyster. Eenigen tijd vóór het uitbreken van den oorlog met Engeland (in 1779) lag jan rijnbende niet zijn schip in een der Spaansche havensen werd dit met de lading gelijk vele andere Hcllandsche koopvaardijschepen, aldaar aangehouden, omdat zij door de Spanjaarden beschuldigd werden van aan do Engelschcn, die de koning van Spanje in Gibraltar blokkeerde, levensmiddelen aan te voeren. (1) Hij ontving toen last van zijne reeders om een waker op zijn schip te laten, en met de equipage over land naar huis te keeren. Na zijne terugkomst in het vaderland besloot de hooge regering, bij het uitbreken van den oorlog met En geland, verscheidene koopvaardij-schippersdie zij daartoe geschikt oordeelde, uit te noodigen om in de dienst der re publiek over te gaan, ten einde alzoo in de behoefte aan officieren bij de marine te voorzien. Onder dezen was zoo wel de kapitein rijnbende als zijn neef engelbertus ujcas, die beide bij de Admiraliteit op de Maas aangesteld werden. Daarop werd de heer rijnbende den 23 Junij 1781 tot den rang van luitenant bij de genoemde admiraliteit verbeven, (1) IN'ed. Janrb. 1779, lil. 1381—1407. Van 27 Oct. 1779 tot lSJan. 1780 werden te C'adix en to Algesiras 0 1 llollandscbe schepen opgebragt, die (.lam b1780 hl. 183.) echter allen bij liet uitbreken van den Engelschcn oorlog weder vrijgesteld werden.

Schiedams Jaarboek | 1854 | | pagina 90