IOC ten strijde toe, besloten nis hij is te behouden of te verdel gen wat bij heeft en te vermeesteren wat hem niet behoort. De aangevangen strijd zal Europa lot in zijn binnenste schokken. Ilct verlicht en beschaafd Europa tegen over bet barre noorden, ruw en ongevoelig als dit is, kent het geen zachte zeden en gewoonten, en is gehard tegen de onge makken en ontberingen van den zwaarsten worstelstrijd. Maar aan welke kansen de strijd ook moge onderworpen zijn, een kans wordt in 't eind tot zekerheid, want deze strijd zal de aanvang worden eener nog grootere overwinning en zegepraal van bet licht op de duisternis, van de be schaving op de ruwheid en van iiet vrije onderzoek op 't onderworpen voor waar houden. Zullen de volken, die in den nacht van onkunde ter nederzitten, verstoken van de middelen, om zich op te heffen, het licht aanschouwen van een beteren morgen, de verlichte natiën zullen het dan behoo- ren te gevoelen dat do fakkel, die zij ontstaken, niet alleen brandende moet gehouden worden maar een hooger licht be hoort te geven en krachtiger stralen moet verspreiden. Europa zelf, even als zoo menig individu in den cirkel dien onze voet betreedt, moet nog afstand van vele trekken naar het fabelachtige en onhoudbare zweemendcnog afstand doen van zoo menig bekrompen idée. Zoolang Europaas zonen zich nog onderling als vreemdelingen beschouwen en tegen el kander strijdvoeren ten bloede toe, hoe zullen zij den ruwen noordschen stam buigen. Het komt er op aan, dat Europa bij zijne verheven en heldere denkbeelden ook verheven voorbeelden en sprekende daden voege. liet kan niet ontkend worden, dat Ruslands opperheer en opperpriester de man is van het noordsche bijgeloof en dat hij licht en waarheid koestert aan een ijskoude borst. Die man meet met afgepaste maat aan zijn volk de kennis van de zuivere en onvervalschte leer des Christendoms toe en

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 102