107 ieidt het slechts tot aan den drempel des tempels van de heiligste waarheid, waar binnen alleen het heil der volkeren te vinden is. Maar evenmin mag hot voorhij gezien worden, dat het op godsdienst bogende Engeland en het op verlichting aan spraak makende Frankrijk, een bloedbad in het oosten hebben helpen stichten, onwaardig aan christen vorsten. Ja, men heeft gebeden durven opzenden tot den God dei- liefde, om zegen over dat bloedbad af te smeeken, opdat het rijkelijk mogte gevuld worden 1 Reeds zijn meer dan achttien eeuwen verloopen en klinkt liet door alle streken des hemels: Één is uw Meester, en gij allen zijt Broeders. En daar verheffen zij zich, die geroepen zijn om de volken te leidentwisten met elkander en trachten hunne eenmaal opgevatte denkbeelden en meeningen door te zetten ten kosten zelfs van duizende menschenlevens. Zij, die de wetten maken tegen den doodslagplegen of doen plegen de gruwelijkste moordenzetten menschen tegen menschen als bloedgierige monsters tegen elkander over, en bezigen hen als niets beduidende voorwerpen, alsof het leven geen waarde heeft voor den man met helm en speer gewapend. Klaag dan nieto mensch 1 als de Algebieder in de vrees- selijke Cholera u een medoogenloozen moorder zendt. Gij zelf zijt nog veel wreeder en bloeddorstiger dan die slaande engel, die uwe woningen op 't onverwachtst binnensluipt, en die zich nu als op een en 't zelfde oogenblik de wereld door vertoont, om u verwijtend toe te roepen: wilt gij dan niet eensgezind zijn in het leven en als broeders zamen wonen, welnu ik kom u dan vereenigen in het lijden en in het sterven aan dezelfde kwaal. De stoffelijke mensch denkt er niet aan, de wereldwijze geen ander voorwerp dan zichzelven bewonderende, acht het beneden zich, en de trage heeft het niet geleerd om opwaarts en om zich en vooruit te zien en te letten op wat geschiedt

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 103