Zons- en Maansverduisteringen en Standen der Planeten in het jaar 18S5. Vier verduisteringentwee aan de Zon en twee aan de Maan zullen in den loop van dit jaar plaats hebben, van welke slechts ééne Maansverduistering, en dan nog slechts ten deele, bij ons zal zigtbaar zijn. 1Eene totale Maansverduistering den 2 Mei, aanvangende des morgens ten 2 ure 34 min. Het begin der totale verduistering ten 3 ure 36 min. Het midden der verduistering ten 4 ure 24- min. Het einde der totale verduistering ten 5 ure 13 min. en het einde der geheele verduistering ten 6 ure 15 min. Do Maan gaat echter reeds des morgens ten 4 ure 32 min. geheel verduisterd onder. 2. Eene bij ons onzigtbare gedeeltelijke Zonsverduistering in den morgen van den 16 Mei. Deze zal in het noord- en oostelijk deel van Europa in Azië en in het noordelijk deel van Noord- Amerika zigtbaar zijn. 3. Eene totale Maansverduistering in den morgen van 25 Oc tober. Het begin heeft plaats ten 6 ure 3 min. terwijl de Maan reeds ten 6 ure 39 min. eenigzins verduisterd ondergaat, zij zal voornamelijk in Amerika kunnen waargenomen worden. 4. Eene bij ons onzigtbare gedeeltelijke Zonsverduistering in den avond van 9 November, zij zal in een klein gedeelte van Niéuw-Holland zigtbaar zijn. MERKURIUS. Merkurius zal don 7 en 8 Fehr. zeer in de nabijheid der Planeten Venus en Mars des avonds aan den westelijken hemel, doch slechts een kwartier-uurszigtbaar zijnlater in deze maand is hij drie kwartier-uurs lang, na Zons-ondcrgang, waar te nemen. In het begin van Junij kan hij weder gedurende korten tijd des avonds in het W. N. W. nabij den gezigt-einder gezien worden. In de laatste dagen van Julij en het begin van Aug. is hij vóór Zons-opgang kortstondig aan den oostelijkcn hemel zigtbaar.

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 17