7!) lieeft opgevoerd; maar niet minder zegt liet, en even zeer is de inan te vereeren, die de nog niet ontgonnen heide in eene lustwarande en vruchtbaren akker hielp herscheppen, wier geurige bloesems en vruchten ons bekoren en ver kwikken; die zijne wetenschap en kunst als in en uit zich zeiven ton nutte van duizenden te voorschijn riep en daar mede volijverig voortging, tot lang, zeer lang, nadat zijne levenszon haar hoogste standpunt had bereikt. En die ver- eerenswaardige man was Verhoon Geboren den 8 October 1769 te Schiedam, werd hij aldaar in Junij 1788en dus op ruim 18 jarigen leeftijd, als onderwijzer in de weeshuisschool der Hervormden aangesteld, terwijl hij den 16 Maart 1790 als hoofdonderwijzer aan de stadsscholen de plaats van zijn' leermeester en voorganger I'. Bazendijk innam. liet tijdvak dus, waarin Veuuoon zijne onderwijzers-loopbaan intrad, en zijne vorming en opleiding moest verkrijgen, was donker als de nacht en bar als de winter. Desniettemin heeft Verooon, door ijverige oefening en onvermoeide aanwending van de talenten, die hem waren toevertrouwd, en meestal door eigen studie en nadenkenlangs oorspronkelijken weg, een zeer aanzienlijk standpunt in verschillende vakken van wetenschap en kunst bereikt, vooral op het terrein der praktische onderwijskunde; zoodat zijne school weldra aller- wege in ons land met roem bekend w'as, en hem onder de meest verdienstelijke hervormers van het onderwijs in ons vaderland eene eervolle plaats werd toegekend. Het zegt veel en men roemt den man groot, die in beslissende, sterk aangrijpende oogenblikken van het leven eene zeldzame zielskracht ontwikkelt, waardoor hij die omstandigheden beheerscht en ten zegen van zijne mede- menschen weet te rigten; maar het zegt in onze schat ting nog veel meer, en zeker niet minder is de man te roemen, die zich eene zielskracht verwierf, sterk genoeg om een gansch leven met onverminderden ijver aan te wen-

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 75