81 wezen aan velen eigen was, bijzonder aan hen, die in de voorhoede hebben gestaan van den strijd tegen onkunde, bekrompenheid en vooroordeel. Verboon's hoofdstreven was dan ook gerigt naar eigene begrippen, inzigten en voorstel lingen; op te nemen, wat anderen over eene zaak gedacht en gesteld haddenstond hij hem niet zelden al te ver op den achtergrond; hoe men zelf over eene zaak dacht en oordeelde, was schering en inslag bij hem: daarin openbaarde zich dan ook de meest ontwikkelde rigting van den wakke ren geest des werkzamen mans. Zijne voorstellingskracht en aanschouwingszin had hij door veelvuldige en gezette oefening, bepaaldelijk door zijne studie in de meet- en werktuigkunde, tot eene helderheidsterkte cn juistheid gebragt, die ongemeen mogten heeten. Als proeve daarvan kan inzonderheid de aanzienlijke collectie van werk tuigkundige toestellen dienendoor hemter veraanschou welijking van zijn onderwijs, meest allen ontworpen en vervaardigd, geheel onafhankelijk van soortgelijk bestaande. Wie hem daarbij werkzaam zag, stond vaak verbaasd over de geoefendheid en sterkte van zijne denkkracht; want niet zelden ging hij daarbij te werk met voorbijzage, soms ook wel met opzettelijke vermijding van de hulpmiddelen, die anders het voorstellingsvermogen in het overzien van hot geheele ontwerp, zoo krachtig kunnen steunen. Maar dat gelukkig ontwikkelde voorstellingsvermogen open baarde Verboon inzonderheid als onderwijzer. De kunst om zijn onderwijs aanschouwelijk te maken, bezat hij in eene zeldzame mate: daardoor wist hij het zoo onderhondend als vruchtbaai; te maken; daardoor vooral was zijn voorbeeld voor zijne kweekeling-onderwijzers zoo bezielend, dat ik mij niet herinneren kan ooit een' onderwijzer te hebben loeren kennendie hem in de kunst van doceren evenaardeveel minder overtrof. Veriioon bezat van nature eene gezonde oordeelskracht, 11

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 77