82 die hij echter door gestadige oefening tot eene groote mate van scherpzinnigheid wist te verhoogen, zoodat zij mede bij uitnemendheid de sterke zijde van zijn' intellectuelen zin mogt heeten. Dat geoefende oordeel kwam allervoordeeligst hij hem uit in zijne waardering van de menigte methoden en onderwijskundige beschouwingen, zoo gansch eigenaardig aan het hervormingstijdvak, dat hij heeft doorleefd. Op zijn standpunt en voor de behoefte van zijn' werkkring, wist hij daaruit steeds het meest bruikbare te kiezenzich zelfstan dig te eigenen en daardoor met het beste gevolg in toepas sing te brengen. Van zijn' vindingrijken geest getuigen ook de menigte van toegepaste vraagstukken op het gebied der wiskunde, zijn lievelingsvak, die echter, jammer genoeg, grootendeels zijn verstrooid en verloren gegaan. In de laatste maanden van zijn leven, hield hij zich, ongeacht den pijn lijken toestand waarin hij verkeerde, nog onledig met de verzamelingrangschikking en aanvulling van genoemde vraag stukken. Wat er van dien arbeid geworden is, is evenwel niet ter mijner kennis gekomen. Die geoefende aanschouwingszindie rijpe oordeelskracht die onuitdoofbre kunstzin gingen hij Vf.rboon gepaard met een' fjjnen tact voor juistheid en bevalligheid van vorm. Al wat door hem beheerd of voertgebragt werd, getuigde van eene liefde tot orde en een' kieschen smaak, die er het oog met genoegen op deed vestigen. Onder veel, wat wij hier van ten voorbeelde zouden kunnen bijbrengen, bepalen wij ons hier alleen bij do voortbrengselen zijner pennekunst. Schoonschrijvers waren onder de ambt- en tijdgenooten van Verboon niet zoo zeldzaam, als wel tegenwoordig onder de onderwijzers. Hij behoorde echter ook als calligraaph tot do eerste mannen van het vak, vooral uitmuntende door den eenvoudigen, zuiveren, edelen smaak, die zijn schrift kenmerkte; en de schrijfschooldoor hem gesticht, vestigde mede den roem van zijn onderwijstalent.

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 78