94 Oldenbarneveld. Naderhand was deze plaats liet eigendom van den Graaf van Hogendorp raad der Admiraliteit van Zeeland, welke aan hare verfraaijing veel heeft ten koste gelegd, de laatste eigenaar voor dat zij ter vernietiging in de handen van sloopers viel, was onze voormalige stad genoot de heer J. Nolet, in leven Burgemeester van Schiedam, door wien deze plaats met veel zorg werd on derhouden zoodat zij in waarheid tot sieraad der gemeente verstrekte, en menigen vreemdeling welke haar voor het eerst zag, door het indrukwekkend schouwspel hetwelk hare huizing aan het eind en over eene ruime vijver opleverde, als opgetogen deed stil staan. Slarrenburg is ten zuiden van het Dorp tusschen dit en Schiedam gelegen, het is in liet jaar 13IC gebouwd door den Heer Hugo van Kkalingen, uit wiens geslacht het in 1423 is overgegaan aan Arent van Wassenaar van Dui venvoorde, die ten huwelijk had Ei.burg van Kralingen, Vrouwe van Wassenaar Starrenburg, aan welk geslacht het sedert gebleven is. ■Nabij Starrenburg bestond weleer het slot van Spange, hetwelk in 1310 door don Ridder Filippus Uitenisse, heer van Spange tot eene capcl en slot gefundeerd werd. Op hetzelve prijkten vijf groote torens, dit slot was zoo groot en zoo schoon, dat er in het gansche land geen grooter en aanzienlijker gebouw gevonden werd, het werd in 1359 door de Delvenaars verwoest, en vernietigd, waarna het weder opgebouwd zijnde andermaal in het jaar 1425 door de Hoeksche en Kabeljaauwsche verdeeldheden hetzelfde lot on derging, nogmaals door een der heeren van Spange opge bouwd zijnde, word het ten derden male, in het jaar 1573 uit vrees dat de Spanjaarden het in bezit mogten krijgen gesloopt, en is sedert dien tijd niet weder hersteld. Zoo is dan dit weleer zoo aanzienlijk slot benevens alle de an dere buitenplaatsen (met uitzondering van de Tempel) welke

Schiedams Jaarboek | 1855 | | pagina 90