28 verbond getroffen werdaangegaan ten overstaan van de steden Delft, LeydenHaarlemAmsterdamAlkmaarOudewater Rotterdam en Schiedam, welke allen benevens den Hertog in het verbond voorkomen, niet alleen als getuigen, maar ook als borgen voor do nakoming van 's Hertogs beloften in het verbond vervat; en hebben allen tot getuigenis der waar heid dit verbond met hunne zegels bij aanhanging bezegeld. Kinschot beschrijving van Oudewater bl. 280285. Dingsdag na Christi Hemelvaartsdag, den 15 van Bloei maand, liet dezelfde Hertog een van de drie gemaakte banieren door Alewijn naar Schiedam brengenom bot van daar naar Zeeland te vervoeren, tegen zijne moederMARCAnETiiAwant zijne heerschzucht was sterker dan de natuurlijke liefde tot zijne eigen moeder. Van der Ilouve, handvest cliromjlc ld. bl. 132. Den 23 van dezelfde maand, gaat de stad Schiedam het verbond aan met vele edelen en stedenom de gemelde Gravin Margaretha te verlaten en om dcnzelve Hertog Willem te maken, en maglig van zijn land, plegtiglijk belovende de aanhangers van Vrouw Margaretha het land te zullen uit houden en geen vrede te zullen maken dan met onderling goedvinden: Voorts verklaart Hertog Willem bij datzelfde verbond, zijn broeder, Hertog Albiiecht, tot zijnen opvolger, indien hij zonder wettige kinderen overleed. Vaderl. llistor. Illd. bl. 280. Dit is de oorsprong geweest van de Iloekscbe en Kabeljaauwsche verdeeldheden en verwarringen. In dezen tijd waren de poorters van Schiedam zeer sterk bezig om hunne stad overal te versterken. M. S. beschrij ving van Schiedam bl. 80 verso. Mede werd het land van Holland, ook do stad Schiedam, inct de pest bezochtwaardoor wel de helft der menschen

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 100