32 bijna gedurig te Schiedam, om de belegering van Delft te nader bij te zijnwerwaarts hij de Ilollandsche Poorters in een ge- meenen lieijertogt opontboden had, en welke belegering tien weken duurdeeer die onrust door eene overgaaf der stad gestild werd. M.S. beschrijving van Schiedam hl. 81. 's Vrijdags na grooten Vastenavond of don 15 van Lentemaand gaf gemelde Hertog aan die van Dordrecht een handvest om tol vrij te varen voorbij Heusden. M. Dalen, beschrijving van Dordrecht hl. 508 en 74-7. Ook gaf bij op den 21 van Sprokkclmaandaan die van Schiedam insgelijks tolvrijheid voorbij Heusden. En op Maandag na St. Geertruijdag, of den 18 van Lentemaand is de commissie le Schiedam gedagteekend, die de gemelde Hertog Albrecut gaf aan Herman Vinken, rentmeester en Tieleman Oem, balliuw van Zuid-Holland om voor tienduizend schilden van zijne moei te verkoopen om aan die van Dordrecht de schuld, inliet beleg van Heusden gemaakt, te betalen. P. II. van de Wall, Handvesten van Dordrecht bl. 268. Zoodat bij, Hertog, aldaar zeer lang moet geweest zijn, te weten om de belegering van Delft, dat sommige Kabeljaauwsche kapiteins hadden ingenomen, waar om do Poorters van Schiedam, derwaarts moesten uittrekken want hij, Hertog, was de Hoekschen meer genegen dan de Kabol- jaauwscben, door wie de verwarring in hetland veroorzaakt werd. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 81 Op den 20 van Oogstmaand bekennen schout, burgemeesters, schepenen en raden van Dordrecht, dat zij verscheidene handves ten en privilegiën, rakende Hertog Albrecut van Bejerene nliet gemeene land van Holland, in bewaring en onder zich genomen hebbenonder welke een handvest van dezestad geteld werd. P. II. van de Wall, Handvesten van Dordrecht bl. 258, 259. (Vervolg in een volgenden Jaargang.)

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 104