22 deel van Europa en een klein noordwestelijk deel van Amerika zigtbaar zijn. 4. De vierde is eene, bij ons zigtbare, nagenoeg totale Maansverduistering, voorvallende in den nacht tusschen den 13 en 14 October. Het begin zal plaats hebben den 13 October, des avonds ten 9 ure 41 min., middelbare tijd te Amsterdam. Het midden ten 11 ure 14- min. Het einde don 14 October des morgens ten 0 ure 47 min. De grootte der verduistering is op zeer weinig na 12 duim over de zuidzijde, zoodat zij, ten tijde van het midden, nagenoeg totaal zal zijn. Deze verduistering zal in Europa en Afrika volledig zigtbaar zijn en ten deele ook in Azië, Nieuw- Holland en Amerika. MERKURIUS. De gelegenheden om de Planeet Merkurius te zien, zijn ditmaal van het laatst der maand Januarij tot half Februarij, kort na den ondergang der zon in de rigting van bet W. Z YV. en vervolgens van half Mei tot bet begin van Junij, ook kort na bet ondergaan der zon nabij bot N. 0. VENUS. De Planeet Venus is van bet begin des jaars tot in de maand Junijmorgenstor. Van het begin der maand Sep tember tot bet einde dos jaars zal zij zich als avondster vertoonen. MARS. De Planeet Mars komt met bet begin des jaars te mid dernacht op en laat zich, tot bet einde dos jaars, des avonds waarnemen. JUPITER. De Planeet Jupiter is in Januarij nog des avonds te zien Op bet einde van Junij komt zij weder te middernacht op, en verder laat zij zich, tot aan het einde des jaars, des avonds waarnomen.

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 18