23 SATURNUS. De Planeet Saturnus, met haren wijd geopenden ring is des avonds zigtbaar, van bet begin dcs jaars tot in de maand Junij. Op bet eindo van Augustus koint zij weder te middernacht op, on van dien tijd tot bet einde dos jaars laat zij zich weder des avonds waarnemen. De ster Antares, van bet sterrebeeld do Schorpioenocne ster van de eerste grootte, zal dit jaar drie malen door de maan bedekt worden, er. wel den 27 Maart, den 16 Junij, en den 10 Augustus De eerste reis vroeg in den morgon- stond, de tweede maal omstreeks middernacht, en de derde keer in den namiddag, terwijl het nog dag is; de laatste bedekking zal dus niet dan door eenen goeden kijker kun nen waargenomen worden. Den 27 Maart zal het begin der bedekking, of de ingang der ster plaats vinden, 's morgens omstreeks 33/4 uur; aan den verlichten rand der maan, links van den aan schouwer. liet einde der bedekking, of de uitgang der ster geschiedt aan den donkeren rand, iets lager dan het midden der maan, regts van den aanschouwereenige minuten over 5 ure in den morgenstond. De maan is nog 2% dag voor baar laatste kwartier. Den 16 Junij is de maan 1% dag voor volle maan, zij vertoont zich alzoo bijna rond. De ingang der ster heeft nu plaats aan den rand die niet zuiver rond is, alzoo den donkeren randeven boven bet midden der maanen wel omstreeks te middernacht of 12 ure. De uitgang geschiedt aan den verlichten, of geheel ronden rand en iets onder het midden der maan, ten 1 ure ongeveer in den morgen van den 17 Junij. Den 10 Augustus heeft de bedekking overdag plaats; de maan is dan 2 dagen na haar eerste kwartier; de ingang

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 19