6 1063. Is een verdrag aangegaan tusschen Willem Bisschop van Utrecht en den Abt van Epternach waarbij de kerke van Hollandwaaronder de kapolle van de Schie, voor de helft afgestaan werd aan IIeglnbemus Abt van Epternach Ker kelijke oudheden van Schie- en Wiijnland 3d. hl. G58 en 917. 1083. Volgens do opgave van onze chronykselirijvers zoude graaf DinK do VII van dien naam in dit jaar vernieuwd, ver meerderd en bevestigd hebben alle giften van zijne voorzaten aan het klooster van Egmond gedaan onder welke opgeteld worden die van de Schie en haar tiende Kerkelijke oud heden van Kennemerland id. hl. 124 en 125. 1070. Omtrent dezen tijd begon men allereerst in do !\laas en aan het zeestrand haring te vangen en in tonnen te zouten. Dus berigt ons S. de VriesChronyk der Chronyken 3d. hl. 410. 1149. Is vermaard geweest door de harde stormwinden vergezeld van bliksem en donderdie in den zomer vielen Coni- rnelin beschrijving van Amsterdam hl. 1183. 1188. Word door Keizer Fuederik een groote kruisvaart beleid tegen de Saracenen in het heilige landwaar Graaf Flohis zijn zoon Jonkheer Willem en andere Vorsten en Heeren, met groote magt naartoe trokken alwaar de Hollanders dap pere daden uitvoerden en de sterke stad Damiale aan den Nijl vermeesterden M. Balen .beschrijving van Dordrecht hl. 709 en 710. 1217. Was de vergaderplaats der scheepsvloot van de ingezetenen dezer landen als kruisvaarders op de Maas omtrent Nieuwendam. (nu Schiedam) en Vlaardingenom van daar naar het heilige land te streven en ten einde dit den Saracenen te ontweldigen.

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 78