mo. In Louwmaand vergunt Hendmk lieer van Voorne Burg- graaf van Zeeland aan Jacob van Perms en zijne erfgena men om stalen bij Mathenesse van do haven van Pernis in de Merwede tot aan Schoonderloo toe te mogen zetten en plaat sen. K. van Alkemade, beschrijving van Brielle 2r/. bh 2. 1250. Is te Nieuwendamdaarna Schiedam genaamdhet houten getimmerte van het gasthuis begonnen en de kapel van dit gasthuis is daarna aan St. Jaeoh gewijdNieuwendam was toenmaals een gehucht van de Kethel toekomende aan de Hoeren van Wassenaar en een buurt van gevlochten tienen en houten huisjes met klei hestreken en met riet of stroo gedekt aan het einde van de kreek de Schiedaar die kreek in de rivier de Maas uitwatert en bewoond werd door vis- schers arbeids- en bouwlieden Nieuwendam werd genaamd omdat aldaai een nieuwe dam tegen of over de kreek do Schie gelegd was. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 78. 1255. Do hooge zeedijk werd van het slot Iloningen af tot Schie dam gelegd. Kerkelijke oudheden van Schieland 3 d. bh 623. 1263. In het midden van Hooimaand verscheen in het westen cene staartster en in Herfstmaand daaraanvolgend vertoonde zich do ster in het oosten en de staart naar hot westen.'M. S. beschrijving van Schiedam bl. 78. 126.1. Den 28 van Grasmaand is een verdrag gemaakt tussclien Betto capellaan van vrouwe Aeeidis, weduwe van Jan van Avennesse en Philippus plebaan van Oud Schiedam over de scheiding der kerkelijke regten van Nieuw Schiedam en den 10 van Bloeimaand heeft Hendrik Bisschop van Utrecht hetzelve bevestigd.Handvesten en Privilegiën etc. van Schie dam N. Ill en V-

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 79