9 van Henegouwen wegens de kooppenningen van Nieuwen dam betaald te zijn. 1273. Graaf Floris geeft op den 24 van Slagtmaand aan die van Schiedam vrijheid van tol met hunne goederen door zijne landen. 1274. Aleidis van Henegouwen weduwe van Jan van Avennesse geeft aan Nieuwendam stads regten en wettenbij een Privilegie verleend op den 18 van Lentemaand ook be veelt Graaf Floris ten zelfden tijde zijne tollenaars van Am- mersNieumandvrientMoordrecht, te Dubbelmonde te DordrechtGeervliet en te Slrien de inwoners van Nieuwen dam tolvrij te laten varen. 1275. Door de zware stormwinden braken in Holland vele dij ken door, en vloeiden vele landen onder water, en ook mede dat bij Nieuwendam.M. Sbeschrijving van Schiedam bU 78. 1281. Den 5 van Oostmaand gebiedt Graaf Floris allen zijnen tollenaren die van Nieuwendam tolvrij te laten varen zoo als zij gedaan hadden vóór de twist met zijn neef Floris van Henegouwen. Te dezer tijd neemt Nieuwendam toe in getal van inwoners en buisjes. Door een noordwesten stormwind, de ordinaris Mousson genaamdbraken alhier overal de dijkjes tegen de rivier de Maas doorwant den sterken noordwesten wind is men meer onderhevig in de noorder- dan in de zuidcrlanden het Noordsche land zal denkelijk van dien wind zijn naam ontleenen gelijk mede de Noordzee die tegen Noord-Holland en West-Vriesland aanspoelt ook den naam er van draagt. M. S. beschrijving van Schiedam bi. 78. Wanneer door den voorgaanden stormwind en veroorzaakte hooge watervloed alle landen tussehen de Schie en ter Gouda

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 81