11 1288. Op St. Aachtendag of den 5 van Sprokkelmaand werd door een geweldigen stormwind en zeer grooten watervloed Holland bijna onder water gezet M.S. beschrijving van Schiedam bl. 78. 1290. Volgden de inwoners van Revier met Jan van de Revier Drost aan de Schie den Graaf naar Sluis in Vlaanderen met hunne schepen en vielen in Cadsandstrijdende met veel roem onder Jan van Renesse. R. de Hooghe, spiegel van slaat ld. bl. 233. 1297. Is Graaf Jan de I in alle steden en plaatsen van Holland gehuldigd als Landheer dezer landen. Scriverius oud Ratav. bl. 205. 1298 en 1299. Wolfert van Borselen, Graaf Jan van Holland, uit den lande van Holland willende naar Zeeland vervoeren wordt op de Maas hij of omtrent Nieuwendam achterhaald en tot Delft terug gebragt, alwaar hij werd omgebragt. Den zeventienden van Hooimaand schrijven de Regeerders van Schiedam don Graaf van Henegouwen het wedervaren dat zij met den Graaf van Holland gehad hebben wegens den eisch welke hij op do stad maakte. Het gasthuis van Nieuwendam werd dit jaar van steen ge maakt. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 788. Op Maria Magdalona avond of den twee en twintigsten van Hooimaand, is aan Nieuwendam van dengemelden Graaf Jan van Holland of Jan van Avennesse, zijn voogd, hij handvest toegestaan om aldaar een haven en sluis te mogen makenvrij verklaard van de moeijenissenhen van de klerken van de poorte of stad of van andere geestelijke reg- ters toegebragt; kwijtgescholden de tol die de Graaf te

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 83