12 Nieuwendam bad bij redemptietot twintig schellingen Hollandsch; do aarde om oen oever voor schepen te maken bij taxatie te nemen uit den aanwas genaamd bet Frankeiand, en dat do Poorters of Burgers vrij zouden wezen van leeningen en uitreiking van schatting over hun goed dat zij op anderen hadden leggen. M. S. beschrijving van Schiedam, hl. 78 verso. Ook geeft gemelde Graaf Jan bij een bijzonder handvest aan de Poorters van Nieuwendam vrijheid van schatting en lot van lmnne goederen die zij mogten hebben in andere steden. Vele Hollandsche Poorters (in dezen tijd) waaronder mede Nieuwendam, hadden een weerzin om in het verbond door Graaf Jan van Holland, Jan van Avennesse en anderen opgerigt to komen, omdat zij niet alleen alle de moordenaars van Graaf Floris van Holland, maar ook hunne mannelijke nakomelin gen tot in het zevende lid wilden omgebragt hebbendaar de wet Gods, Deuter. cap. 24 v. 26 en Ezcchiel cap. 18 v. 20, slechts zegt: «Dat de zoon de misdaad des vaders niet zal dragen," en de Koning Amasia niet doodde de kinderen van de moordenaars van zijn vader Joas, 2 Chron. cap. 25 v. 4. waarom men zich moet verwonderen hoe dat iemand aan den Keizer Arcadius, een Christen Prins in A 5, 4, cod. ad. Leg. Jul. majest., heeft durven radendat men het kind met den vader moest straffen, in hetwelk do misdaad des vaders gevreesd werd, omdat dezelfde Keizer weinig tijds dadVna, een beteren raad volgende, id L. 22 cod. de poen. gewild heeft, dat de straf niet verder moest gaan, als in wolken de misdaad was bevonden, omdat de vrees, dat een kind naar don vader mogt aardenoen onzekere vrees is. Daarenboven heeft de gemelde Jan van Avennesse, die bet voorsz. verbondom de kinderen van de moordenaars van Graaf Floris ook te straffen, niet kondc ontwijken de

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 84