13 blaam die hem nagegeven is, dat hij door heersclizucht gedreven, den voornoemden Wolfert van Borselen heeft doen ombrengen en den gemelden Graaf Jan van Holland zijn neef doen vergeven. Zie de aanteekeningen van P. Scriverius op Jan den Eerste, welke Graaf Jan, volgens onze chronyk schrijvers de laatste Graaf uit het huis van Holland geweest is. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 78, verso. De Nieuwendammers geven aan Graaf Jan van Avennesse over, den brief die Alrrecht van Oostenrijk, Roomsch Koning, aan hen gezonden had, waarbij hij voorgaf dat liet Graafschap van Holland aan het Roomsche rijk vervallen was, omdat de gemelde Graaf Jan van Holland zonder kinderen was overleden. 1300. Terwijl het van het ware belang der ingezetenen is, voor te staan de regering van dien staat onder welken zij geboren zijn, vooral van wolken zij weldaden genoten hebben, zoo hebben de Nieuwendammers zich bij den gemelden Jan van Avennesse Graaf van Henegouwen als naasten erfgenaam van Jan van Holland gevoegd tegen Albrecht van Oos tenrijk Roomsch Kuning, die voorgaf dat het graafschap van Holland aan het Roomsche rijk zoude zijn vervallen omdat dezelve Graaf Jan zonder kinderen was overleden, tegen Willem van Meciielen, Risschop van Utrecht, en tegen Guido van Damiuere, Graaf van Vlaanderen, die elk een s uk van Holland en Zeeland 't zij mot regt of onregt wilden hebben. M. S. leschrijo. van Schiedam, bl. 18verso. 1301. Op St. Jacobsdag, don vijf en twintigsten van Hooimaand, verleent Graaf Jan van Avennesse of Henegouwen onder stand aan die van Nieuwendam. om hem te beter in .zijne Heijervaart te kunnen dienen, want zij hadden in het voorgaande jaar veel geleden in den strijd tegen den Graaf

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 85