u van Vlaanderen. M. S. beschrijving van Schiedam hi. 78 verso. Gemelde Graaf regelt tevens hoe die van Schiedam hem in zijne Heijervaart dienen zullen en beveelt daarbij dat zij hem Gravein allo Heijervaarten met eene kogge en 25 man moeten ten dienste staan.Handvesten en Privilegiën van Schiedam. N. XXVII- 1303. Saturdag na dertiendag of den achttienden van Louwmaand geeft deze Graaf Jan van Henegouwen een handvest, dat zoo wie poorter of burger lot Nieuwendam was, hij aldaar poorter of burger zoude wezenmet al zijn goedhetzij roerend, hetzij onroerend en waar gelegen. UI. S. be schrijving van Schiedam, bl. 79 verso. Jonker W'iLLEM'zoon van Graaf Jan de II van dien naam, vergadert een talrijk leger van Hollandsche poorters te Schiedam om tegen heer Guino van Vlaanderen, die Graaf Jan den oorlog verklaard en de stad Zierikaee be legerd had, om die te ontzetten, gelijk hij Oostervand dan ook van daar scheep gaat en gelukkig in Zeeland aankomt, maar den vijftienden dag dat hij van Schiedam zeil gegaan was begon het hem aan mondkost te ontbreken.Vossius, Annal tloll. Lib. VII pag. 2-18. Uit de belegerde stad Zierikz.ee worden brieven aan Oos tervand, die zich te Schiedam onthield, tot het verzamelen van de scheepsmagttot ontzet van die plaats gezonden, om hem de aanstaande zwarigheid te verwittigen en hulp te verzoekentot het overbrengen van die brieven werd een wakker soldaat uitgekozen die bij nacht door des vijands wachten tot aan de rivier gekomen, van daar scheep gegaan zijnde, dezelve regelregt tot Schiedam gebragt beeft. Vos- sitts, Annal. Holl. Lib. VII pag. 249.

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 86