15 Nadat do Hollanders ongelukkig in Zeeland gestreden had den kwam Gumo met een vloot Vlamingen voor Geervliet hevelende dat men hem overal zoude ontvangen als Landheer waarop ganseh Noord-Holland en dus mede Schiedam hem in de handen vielhulde zwoer en gijzelaars gaf. Ook bezette hij Schiedam en al de steden in dien oord gelegen met Vla- mingersdie niet lang daarna uit Schiedam door de poorters en hunne vrouwen werden verdrevenwant do vrouwen hielpen de mannen zeer ijverig om do Vlamingers de stad uit te jagen sommigen hunner in hot water smijtende en dood slaande want de nederlaag barer mannen maakte haar ver woed. Yossius, Annal. Hall. Lib. VII pug. 243, 244. En te dezer tijd behoorde onder Noord-IIolland de water of dijkgraafschappen van Rhijn- Delf- en Schieland en Woer den ook de steden Delft, Leijden; volgens de oude chro- nyken en vele brieven Gouda, Rotterdam, Schiedam, Ou dewater WoerdenVlaardingen en 's Gravenhage. M. Balenbeschrijving van Dordrecht bl. 6. Wanneer een katte of groot gevaarte van hout hetgeen de Vlamingers voorZierilaee om dit te benaauwen opgerigt hadden, door de belegerden in brand geschoten of gestoken was, koude men bij nacht de vlam bescheidenlijk te Schiedam zien op gaan. P. Scriveriusoud Goutsche chronycxken bl. 94. 1304. Gedurende de regering van Graaf Jan do II. is de Raad van Holland meestal te Schiedam vergaderd geweest, veel licht ondcranderen om voor het uitrusten en bemannen der vloot zorg te dragen; en dit is de eerste reis, dat men in oude stukken van de Edelen en steden onder den naam van Raad van Holland gewaagd vindt. Do Fransche vloot onder den Admiraal Grimaldi komt niet zijne schepen tot ontzet van Zierikzee de Maas tot voor

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 87