10 Schiedam inloopen en zoilt van daar met de Hollandsehe vloot naar Zeelanden levert met vereenigde krachten den Graat' van Vlaanderen een Zeeslag in welke de laatste niet groot verlies genoodzaakt is te wijken, dat terstond gevolgd werd mot de verlossing van ZierikxeeVaderlandsche histaiie 3d. bl. 173. Men konde ook te Schiedam zeer duidelijk zien do veel heid der masten van de Scheepsvloot van den Graaf van Vlaanderen die tot voor ZierUaee lagWilhelm. Procurator Ey- mond. ad. ann. 1304. in analecta Matth. in 4 Tom. 2 p. 502. Graaf Wili.em de III werd in dezen jare eerst te Dordrecht toon te Schiedam daarna te Delftte Lejden en te Haarlem als Graaf van Holland ontvangen, niet alleen door de poorters der steden maar ook door do opgezotenen des platten lands. Melis Slohe, Rhijin chronyk in Willem de III bl. 259, 260. 1305. Graaf Willem beschrijft in 's Gravenhage op een dagvaard de Edelen en Schepenen van alle de steden van Holland en Zeeland en geeft op woensdag na St. Louwrensdag hij hand vest aan do Edelen vrijdom van allo schattingen en tollen. S. Lois, beschrijving van Rotterdam bl. 4 en 235. Op Dingsdag voor St. Donifaasdag of den tweeden van Wiodemaand 1304 1305 belooft Graaf Willem bij een brief die van Schiedam schadeloos te houden van hetgeen zij ingenomen hadden van Diedebik van Wassenaar's Ambacht. Handvesten en priviligien van Schiedam N. XXIX. 1306. Schepenen van Schiedam begrooten bij een brief, bezegeld met stads zegel op St. Clemensavond dat is den tweeentwin- tigsten van Slagtmaand de schade welke do inwoners tusschen de Schie en de Gouive wonende, van de Vlamingers geleden hadden Handvesten en privil. van Schiedam X. XXX.

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 88