IS had acid, pond over schade, in gelijke paijcmonten. M.S., handvest chronyk van van der Ilouve op het jaar 1311. 1314. Zag men te Schiedamin de luchteen groote ster met langen staarten werd gevolgd door een duren tijd en hon gersnood. M. S., beschrijving van Schiedam, hl. 79. 1315. Gaf Graaf Willem van Avennesse te Schiedam, aan die van Vlissingen de allereerste stads wetten, dat is, hij verheft dit tot eene stad. Smatlegange, chronyk van Zeeland, bl. 551. Dezelfde Graaf Willem verleent mede aan do stad Schiedam op den vijftienden van Bloeimaand, een handvest, waarbij een boete wordt gesteld van tien pond, te verbeuren door diegenen die kwamen te vechten op de jaarmarkt aldaar. Handvesten en privilegiën van Schiedam, N. XXXIV. Nog gebood de Graaf eene algemeene heirvaart tegen de Vlamingen, tot hulp van Koning Lodewijk van Frankmjk, zijn bondgenoot. M. S. beschrijv. van Schiedam, bl. 79. 1316. Op den eersten van Lentemaand verbindt zich Huige van Sottingheji Heer van Putten en zijne echtgenoot en al hunne erfgoederen in Holland en Zeelandom eenige edelen schade loos te houden van de borgtogt voor hem aan de Lombard te Schiedam. Handv. en privilegiën van SchiedamN. XXXV. Ook was er van wege liet schrale en slechte korengewas zoo grootcn hongersnood in het land, dat vele menschen, bij gebrek van brood of etenyan kwaad voedsel stierven daar ook veel toe deed bet scheurbuik of blaauwschuit, een gewone ziekte in deze lage, waterachtige landenspruitende uit het gebruik van grove en wei-achtige vochtigheid en zwaarmoedigheid des geestes van bet Hollandsche Volk, want de duurte van het koren was zoo groot, dat een mud rogge

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 90