24 aan de scheepvaart hinderlijk of schadelijk warenen de vaart belemmerden welk gebod am die steden op verschillende tijden daarna is vernieuwd, met belofte van die steden daarin tegen een ieder te handhaven. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 80 en S. Lois, beschrijving van Rotterdam bl. 6 en 24-3. 1342. In Louwmaand van dit jaar was er eene aardbeving bier te lande, die ook te Schiedam gevoeld werd. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 80. Mede beveelt Graaf Willem, bij een privilegie, gegeven na St. Nicolaasdag, allen zijnen officieren van de steden en plaatsengelegen ten noorden van de Maas, die van Amsterdam vrij en onverhinderd te laten voorbijvaren met hunne goede ren. Handvesten van Amsterdam bl. 4-2. 1345. Op St. Brunodag, den 6 van Wijnmaand, hadden dellol- londsche ridders, knapen en burgers een zeer groote neder laag bij Stavoren in Vriesland, alwaar ook Graaf Willem van Avennesse of Henegouwen dood bleef, zonder kindoren na te laten, en stierf alzoo het huis van Henegouwen uit; bier ging mede bet wapen van Holland, geschakeerd met Henegouwen te niet, komende aan het buis van Beijcren. J. de Beha, chronyck fol. 118. In bet najaar ontbood het bof van Holland, op naam van Mahgaretiia van Avennesse oudste zuster van Graaf Willem, vrouw van Lodewijk van Beheren, Boomsch Koning, een heijer-togt tegen bet sticht van Utrecht. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 80. En te dezer tijd hoorde Schiedam nog onder het kwartier van Noord-Hollandgelijk blijkt in de oude brieven en rekeningen, ja, het werd in de rekenkamer der grafelijke domeinen, tegenwoordig nog zoo geboekt, hetgeen ook door

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 96