26 Voorts accordeert zij, Gravin, op denzelfden dag, bij een bijzonder handvestaan die van Schiedam de vrijheid om een accijns te heffen in hunne slad. En nog daarenboven, op den 2 van Oogstmaand, vrijheid om vesten en grachten te maken naar het goeddunken van haren kamerling Willem van Duyvenvoorde. Zij beleent mede op den 4 van Herfstmaand Daniel van Mathenesse mot het huis te Riviere bij Schiedam. M. S. privilegiën van Schiedampag. 72, 73, 73 verso en 83 verso. 134-7. Staan Willem van den BRONKiionsTDaniel van Roden rijs, Kerstant van den Berge, Willem van Wena, Francois Sciirevels en Willem van der Duyn, heemra den van Schieland, toe aan Heer Daniel van Mathenesse om het land, genaamd Nieuw-Matlienessete bedijken en Heer Daniel verbindt zich met geschreven brief, om alle schaden te vergoeden, zoo de andere ingelanden door bet bedijken van hot voorzegde land eenige schade kwamen te lijden; beide deze brieven zijn gegeven op St. Lucien-avond of den 12 van Wintermaand. S. Lois beschrijving van Rotterdam hl. 7. 1348. Keizerin Margaretiia van Henegouwen, geeft bij hand vest en bezegelden brief, aan haren zoon, Hertog Willem van Beijehen, de graafschappen van Holland, Zeeland en de heerlijkheid Vriesland over, met alle regten en privilegiën zoo geestelijke als wereldlijke, voor hem en zijne nakome lingen eeuwiglijk, volgens den brief uit Munclien in Rejeren den 5 van Louwmaand, bezegeld en gegeven te Geertrui- denberg, op onzer Vrouwe-annuntiatie-dag. 1349. In liet begin van Grasmaand togen vele Hollandsche poorters van verscheidene steden naar Gouda, tegen den Bisschop

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 98