van Utrechtdie Schoonhoven had ingenomen en verbrand, on er word hij Schoonhoven sterk gevochten, waar de Hollanders de nederlaag hadden, en daar werden vele edelen en eenige poorters der steden gevangen. S. Lois beschrij ving van Rotterdam bl. 8. Ook kwamen de Geesel-Broeders mede te Schiedam; zij lieten een kruis voor zich dragen als een verbeelding van het lijden Christi, zongen treurliederen in de Duitsclio taal en deden openlijke poenitentie, door zichzelven te kastijden met geeselslagennaderhand heeft men dergelijke Geesel- Broeders voor geld gehuurddie van het hoofd tot de voeten bedekt waren met een wit laken, uitgenomen de rug en do schouders, die bloot of naakt gelaten waren voor de geeselslagen; en, opdat men het bloed daardoor veroorzaakt als op wit linnen gekomen, te beter zien zoude kunnen, werden die Geesel-Broeders voor en achter vergezeld van brandende flambouw- of toortsdragers. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 80. 1350. Des Zaturdags na Pontiaansdag, den 18 van Louwmaand, verklaart Hertog Willem van Beijeren als Craaf van Holland, door overgifte van zijne moeder Margaretha, bij handvest, gegeven te Schiedam, dat do vrijheid van die stad duren zoude tot de uiterste zijde van de gracht Kethelwaarls. M. S. beschrijving van Schiedam bl. 80 verso. Op Dingsdag voor Mid-vasten verleent gemelde Hertog Willem te Delft eene commissie, waarbij hij aanstelt tot schout van deze stad, Diederik Ileeren JacobsSone. Handvesten en privilegiën van Schiedam N. LVIII. Den 1317 van Bloeimaand werd een vrede gesloten lus- schen Hertog Willem van Beijeren en Jan van Aiikel, Bisschop van Utrecht; zijnde de voorwaarden waarop dit

Schiedams Jaarboek | 1856 | | pagina 99