7 gevoelen is in dien tijd eerst ter doege opgekomen liet gebruik van vuurroeren en de kunst van kogels door de kracht van het buskruid af te drijven. Schoon meest bij al de wereld wordt do eerste vond van het geschut aan voorzegdon Bartiiold Swaiitz, een Duitsche monnik toegeschreven omtrent het jaar 1354. SlichtenhorstGeldersche geschiedenis VIIIB. bl. 148. 1382. Den 21 van Bloeimaand voelde men te Schiedam wederom eene aardbeving, evenals in het jaar 1342 zoodat de huizen schudden en is zij ook in meer andere steden gevoeld. M.S. beschrijving van Schiedam bl. 82. 1384. Philips van Spangen herstelt in dezen tijd het huis te Span gen van de schade die het geleden had van de Kabeljaauwschc partij in het jaar 1351 en volgendedaar Graaf Willem de op perste van was. S. v. Leeuwen Batavia Illustrata bl. 110. 1385. Den 15 van Wintermaand beleent Graaf Aldiieciit van Behe ren Wouter van den Bergiie met het huis te Riviere en zes cn twintig morgen lands. Handvesten en privilegiën van Schiedam N. LXXV. 1386. Als Karel de vijfde Koning van Frankrijk in dit jaar voorgenomen had de Engclschen in hun eigen land aan te grijpen cn zulks niet kon verrigten zonder scheeps- of bootsvolkzoekt hij overal eenig volk te huren cn ook te Schiedam. M. S. be schrijving van Schiedam bl. 82. 1387. Hertog Alrrecht van Beheren verbood door het gehcelc land in het bijzonder hot verkoopen en tappen van Amersfoorts bierop eene boete van drie ponden. 1388. Omtrent dezen tijd was de waarde van het geld in Holland en Zeeland dermate tot minderen prijs verloopendat Hertog

Schiedams Jaarboek | 1857 | | pagina 79